Czego nie powinno się wkładać do lodówki?
Czego nie powinno się wkładać do lodówki?
Mimo że lodówka wydaje się świetnym miejscem do przechowywania wszystkiego, co może się zepsuć, w przypadku wielu produktów, na przykład niektórych warzyw i owoców, nie jest to prawda. Tracą one smak i wartości odżywcze. Dlatego warto wiedzieć, czego nie powinno się wkładać do lodówki.
Nie należy umieszczać w lodówce produktów gorących. Konieczność odprowadzenia szybko dużej ilości ciepła oraz wydzielanie pary mogą być bardzo szkodliwe dla urządzenia.
Jeśli przechowujesz w lodówce produkty o silnym, drażniącym zapachu (sery, kiszonki), wkładaj je zawsze do szczelnie zamkniętych pojemników.
Mięso i ryby, zwłaszcza jeśli jest zamrożone i chcesz je rozmrozić, trzeba włożyć do odpowiednich pojemników, aby nic nie wyciekło na znajdujące się niżej produkty. Obecne w surowym mięsie bakterie, które dostaną się do żywności, mogą spowodować poważne zatrucie.
Pieczywo
Pieczywo, do którego nie dodano konserwantów (a więc zdrowsze), dość szybko pleśnieje. Chcemy tego uniknąć i wkładamy chleb do lodówki. Niestety, ten sposób przechowywania nie zdaje egzaminu. Chleb trzymany w lodówce wysycha i przestaje być smaczny. Jeśli obawiamy się, że nie zdążymy zjeść chleba, który kupiliśmy, część możemy zamrozić. Wtedy ani się nie zepsuje, ani nie sczerstwieje.
Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej. Zbyt niska temperatura wyraźnie jej szkodzi, oliwa mętnieje, a może się nawet zepsuć. Podobnie powinno się przechowywać oleje. One również nie lubią warunków chłodniczych. Wyjątkiem jest olej lniany, który powinien być przechowywany w chłodzie.
Ogórki i pomidory
Zielone ogórki i pomidory trzymane w lodówce tracą smak. Pomidory stają się rzadkie, pojawiają się na nich plamy, a ogórki miękną i żółkną, zwłaszcza jeśli ułożymy je koło pomidorów. Powinniśmy przechowywać te warzywa w chłodnym miejscu, ale w temperaturze wyższej niż ta, która panuje w naszej chłodziarce.
Banany
Dla bananów również lodówka nie jest najzdrowszym miejscem. Skórka mięknie i pokrywa się brzydkimi brązowymi plamami, a owoce tracą swój smak i konsystencję. Nie można również myć owoców, których nie ma się zamiaru zaraz zjeść. Umyte sczernieją i będą bardzo nieapetyczne. Inne owoce egzotyczne, jak choćby ananas, mango czy cytrusy, również źle się przechowują w warunkach chłodniczych. Natomiast można przechowywać w lodówce kiwi.
Ziemniaki
Również ziemniaki przechowywane w lodówce tracą swój smak i aromat. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem niskiej temperatury zniszczeniu ulega zawarta w nich skrobia. Ziemniaki muszą być przechowywane w chłodnym miejscu, żeby nie rosły, ale w lodówce jest dla nich za zimno. Pobytu w lodówce nie lubi również marchewka.
Czosnek i cebula
Czosnek i cebula również nie lubią przechowywania w lodówce. Potrzebne jest dla nich jakieś przewiewne miejsce. Najlepsza byłaby chłodna spiżarnia, ale dziś spiżarnie nie są modne. Nie przechowuj cebuli w plastikowej torbie – błyskawicznie zgnije. Czosnek może być przechowywany w postaci wiszącego w kuchni warkocza. Jest wtedy bardzo ładną ozdobą wnętrza.
Czego jeszcze nie powinniśmy przechowywać w lodówce?
Lodówka nie jest właściwym miejscem do przechowywania miodu, kawy i herbaty, produktów sypkich, a także konserw. Nie powinno się przechowywać w chłodzie owoców, które muszą dojrzeć (jabłek, gruszek, śliwek).