Dlaczego jajka są ważne w czasie ciąży?
Dlaczego jajka są ważne w czasie ciąży?
Ciężarna kobieta słyszy w czasie ciąży bardzo wiele rad. Dobrych lub kiepskich. Wśród nich znajduje się ostrzeżenie przed jedzeniem jajek, jednak żadna przyszła mama nie powinna ich sobie odmawiać. Nie oznacza to jedzenia 10 jaj dziennie, jednak nie należy usuwać ich całkowicie z jadłospisu.
Kwas foliowy
Składnikiem, w który powinna być bogata dieta kobiety zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w jej trakcie jest kwas foliowy. Zamiast przyjmować go tylko w tabletkach, można dostarczać go przez zjedzenie jajek. Jest on istotny, ponieważ pozwala na rozwijanie się mózgu i pamięci dziecka.
Witamina B
Witaminy z grupy B bywają problematyczne. Są niezbędne, jednak ciężko dostarcza się je w pokarmach. Jednak są one niezbędne dla dziecka oraz dla matki. Dla malucha przede wszystkim z powodu choliny. Wpływa ona pozytywnie na układ nerwowy, zabezpieczając go przed problemami związanymi z tym układem. Cholina znajduje się przede wszystkim w żółtku jajka.
Dobre białko
W każdym jajku można znaleźć dużą ilość dobrego białka. Jest to jedno z najlepszych białek, jakie znajdują się w produktach spożywczych. Poprawia wzrost, stymuluje jego prędkość i jest całkowicie zdrowie. Trzeba pamiętać, że jajko zawiera wszystko, co niezbędne, żeby rozwinęło się w nim nowe życie, więc nie mogą to być substancje szkodliwe.
Składniki mineralne
Jajko to również liczne witaminy (witamina A i E) oraz składniki mineralne, w tym żelazo, luteina, cynk. Są to składniki bardzo potrzebne nie tylko rozwijającemu się w brzuchu matki dziecku, ale również młodej mamie, żeby cały czas była w pełni sił. Dodatkowo taki skład jajka powoduje, że może ono chronić wzrok, zapobiegając kurzej ślepocie oraz zaćmie i zmniejszając ryzyko wystąpienia wad wzroku u dziecka.
Jajka jako dodatek
Ze względu na to, że kobieta w ciąży jest wrażliwa na różnego rodzaju zapachy, zapach jajka może wywoływać mdłości. Zamiast zmuszać się do jedzenia lub całkowicie odstawiać jajko, można ukrywać je w innych potrawach. Sałatki, zupy, zapiekanki zyskają na dodaniu do nich jajka, a kobieta nie będzie narażona na problemy żołądkowe.
Wyparzanie, gotowanie
Jedynym, co może budzić niepokój w czasie spożywania jajek, jest strach przed zarażeniem salmonellą. Jednak możliwe jest zabezpieczenie się przed tym. Jajka zawsze trzeba gotować lub smażyć albo sparzać gorącą wodą. Bakterie wywołujące salmonellę giną już w 65 stopniach Celsjusza, więc ich zabicie nie jest trudne. Gdy pamięta się o tym i nie jada jajek na surowo, do zakażenia nie dojdzie.