Jakie potrawy jeść w II trymestrze ciąży?
Jakie potrawy jeść w II trymestrze ciąży?
Ciąża jest stanem, w którym kobieta je dla dwojga. W związku z tym jej dieta powinna być dostosowana zarówno do potrzeb dorosłego organizmu, jak i rozwijającego się dziecka. Oznacza to, że na każdym etapie rozwoju malucha, w każdym trymestrze ciąży potrzebna jest większa dawka konkretnych składników. W poniższym artykule każda przyszła mama znajdzie informacje, co jeść w czasie II trymestru ciąży, czyli od 14 do 27 tygodnia.
Mleko codziennie
W drugim trymestrze niezwykle ważny jest wapń oraz witamina D. W ciąży nie można liczyć jedynie na witaminę wytwarzaną podczas spaceru i konieczne jest dostarczanie jej w pokarmie. Świetnie sprawdzi się w tym 1 szklanka mleka dziennie. Zawiera wapń, witaminę D oraz wiele innych składników mineralnych, które wspomagają wzrost dziecka oraz prawidłowy stan układu kostnego kobiety.
Zdrowe sardynki
Ryby muszą znaleźć się w diecie kobiety oczekującej dziecka, ponieważ znajdują się w nich kwasy omega-3 i omega-6, jod, cynk oraz potas. Poza drogim dorszem i popularnym tuńczykiem świetnie sprawdzą się sardynki z puszki. Należy zmiażdżyć je w miseczce, razem z ośćmi, i nałożyć na kanapkę albo dodać do spaghetti i zjadać ze smakiem. Wszystko, co posiadają ryby, przyda się do rozwoju układu nerwowego dziecka.
Ziemniaki i fasolka
Ziemniaki oraz fasolka to nietypowe połączenie na kuchennym stole, chyba że podaje się fasolkę szparagową, która jednak dostępna jest przeważnie latem. Jednak niezależnie od pory roku w II trymestrze ciąży warto zaserwować sobie taki smakołyk, ponieważ jest w nim mnóstwo błonnika, magnezu, żelaza. Są to składniki potrzebne zarówno do prawidłowych procesów zachodzących w organizmie, jak również do poprawnego działania układu krwionośnego. Wystarczą 1 – 2 duże ziemniaki nadziane dowolną fasolką, ugotowane albo zapieczone, a dostarczy się ciału wszystkiego, co dobre.
Ziarna dyni, ziarna słonecznika
Ziarna są niezwykle zdrowe, dlatego trzeba je jadać i w czasie ciąży, i w naturalnym stanie. Zdrowe ziarna słonecznika oraz dyni nadają się doskonale jako przekąska, zastępująca niezdrowe słodkie dodatki. Można je chrupać, prażyć na patelni, dodawać do sałatek, zup, jogurtów oraz na kanapki. Są w nich zawarte kwasy omega, żelazo, magnez.
Masło orzechowe
Nie należy obawiać się masła orzechowego, lecz jadać je przynajmniej raz na 2 dni. Znajduje się w nim mnóstwo składników mineralnych, zdrowego tłuszczu, kwasów, które mają orzeszki, z których jest zrobione. Dobrze smakuje z każdym rodzajem pieczywa, uzupełniając w organizmie braki tłuszczowe oraz wpływając pozytywnie na mózg. Masło orzechowe jest również dobrym dostarczycielem białka. Jeżeli dodatkowo popije się kanapkę szklanką mleka, zyska się bardzo zdrową przekąskę.