Dobre domowe sposoby na bóle gardła
Dobre domowe sposoby na bóle gardła
Drapie, boli, szczypie, powoduje problemy z przełykaniem, łaskocze – tak właśnie objawia się ból gardła. Jest uciążliwy w każdym wieku i chociaż nie wymaga leżenia w łóżku i kurowania się przez tydzień na zwolnieniu lekarskim, jest jednak bardzo nieprzyjemny. Tabletki i syropy to jedno, ale aby wzmocnić ich działanie i pozbyć się skutecznie dolegliwości, warto włączyć do leczenia domowe sposoby.
Płukanka na gardło
Dobrze sprawdza się płukanie gardła leczniczymi specyfikami, które nawilżają podrażnioną błonę śluzową. Wśród płukanek panuje duża różnorodność. Najbardziej popularne jest płukanie gardła naparem z szałwii. Odkaża on gardło, przyczynia się do leczenia go i ułatwia przełykanie. Poza nim przydaje się także płukanie sokiem z buraków. Potrzebna jest 1 szklanka soku połączona z 1 łyżeczką octu. Aby płukanka zadziałała, trzeba używać jej przez 6 – 10 razy w ciągu tygodnia.
Nawilżanie gardła
Podstawą leczenia gardła jest również nawilżanie go płynami, których należy popijać jak najwięcej, jak również nawilżanie go poprzez poprawę wilgotności powietrza.W czasie całego okresu leczenia gardła warto popijać ciepłą herbatę z miodem oraz cytryną, z sokiem malinowym, mleko z miodem oraz czosnkiem, który działa odkażająco, pamiętając, że wszystkie napoje powinny być ciepłe, lecz nie gorące. Nadmiernie gorące picie poparzy i tak nadwyrężoną błonę śluzową. Dodatkowe nawilżenie przyniesie także nawilżacz powietrza rozpylający parę, która ułatwia oddychanie.
Płukanka solna
Dobrze sprawdzi się także płukanka z soli, mimo że nie jest to najprzyjemniejszy smak, jaki można poczuć w jamie ustnej. Aby uzyskać taki specyfik, trzeba zmieszać 2/3 szklanki ciepłej wody z 1 łyżeczką soli. Wymieszać dokładnie, aż woda wchłonie sól i płukać 2 – 3 razy dziennie. Przy tym płukaniu powinno podlegać nie tylko gardło, lecz również jama ustna, w której znajduje się wiele bakterii mogących przedłużać chorobę.
Leczenie na ostro
Oryginalnym sposobem wyleczenia podrażnionego gardła i pozbycia się wszystkich bakterii, które w nim osiadają, jest mikstura z tabasco. Do szklanki z ciepłą wodą należy wkropić 10 – 20 kropli sosu tabasco i płukać nim gardło 1 – 2 razy dziennie. Stopniowo odczujemy poprawę.
Syrop czosnkowy
Czosnek ma działanie antybakteryjne i odkażające, stanowi naturalny antybiotyk, który może być stosowany w każdym rodzaju przeziębienia. Gdy boli gardło, warto przygotować sobie syrop czosnkowy. Jego wykonanie jest bardzo proste. Wystarczy obrać główkę czosnku, wydobyć ząbki z łupinki i włożyć je do słoika, a następnie zalać wszystkie miodem i odczekać 24 godziny. Po tym czasie syrop czosnkowy ma odpowiedni smak i właściwości lecznicze – należy go spożywać 3 razy dziennie.