Domowe sposoby na brzydki zapach stóp
Domowe sposoby na brzydki zapach stóp
Nieprzyjemny zapach stóp, którego przyczyną są znajdujące się tam gruczoły potowe, może powodować znaczący dyskomfort. Im bardziej i częściej stopy się pocą, tym większe ryzyko pojawienia się brzydkiej woni. Ciężko ściągnąć buty i skarpetki w czyimś towarzystwie, gdy ciągłe myśli się o zapachu, który się z nich wydobywa. Na szczęście nie trzeba chodzić do lekarza, aby temu zapobiec, wystarczy skorzystanie z domowych sposobów.
Kąpiel w herbacie
W czarnej herbacie znajduje się kwas taninowy, który skutecznie radzi sobie z nieprzyjemnym zapachem na stopach. Z herbaty można przygotować kąpiel dla stóp, która wymaga 2 torebek herbaty oraz zalania ich 1 litrem wrzącej wody. Herbatę należy parzyć przez 10 minut, a następnie przelać do większej miski i dodać 0,5 litra zimnej wody. W takiej mieszance można moczyć stopy aż przez 30 minut. Dzięki takiemu zabiegowi zamyka się pory w stopach, w których odkładają się nieczystości i łój, oraz odświeża stopy. Ze względu na to, że herbata jest całkowicie bezpiecznym środkiem, kąpiel można stosować 2 razy dziennie przez tydzień, a później 1 raz dziennie przez 2 tygodnie.
Kąpiel z cytryny
Kwaśny smak cytryny przydaje się w różnych chwilach. To on świadczy o bakteriobójczych zdolnościach owocu, który może pomóc w zlikwidowaniu brzydkiego zapachu ze stóp. Wystarczy przygotować miskę z 2 litrami ciepłej wody, do której dodaje się 2 łyżki soku z cytryny. W przygotowanym roztworze moczy się nogi przez 5 minut. Dzięki niemu niszczone są bakterie zalegające na stopach, a skóra jest odświeżona i zyskuje miłą, cytrynową woń. Kąpiel cytrynowa jest bezpieczna i zdrowa, jednak gdy ma się na nogach rany, nawet niewielkie, lepiej jej nie wykonywać, ponieważ może to prowadzić do szczypania oraz podrażnienia.
Aromatyczny masaż
Masaż stóp przy użyciu odpowiednich specyfików pozwala na pozbycie się bakterii, które powodują nieprzyjemną woń, odświeża, a nawet pomaga w gojeniu ewentualnych ran. Bardzo dobrze sprawdza się w tej sprawie olejek z drzewa herbacianego. Zabija on bakterie, grzyby, leczy drobne rany, a do tego odświeża skórę. Ma przyjemny, orzeźwiający zapach. Można używać go codziennie wieczorem lub przed założeniem butów, dzięki czemu nie dojdzie do przepocenia stóp. Dodatkową zaletą jest samo masowanie, które poprawia ukrwienie skóry.
Pielęgnacja stóp
Żaden środek do pozbywania się nieprzyjemnego zapachu nie będzie skuteczny, jeżeli nie zadba się o prawidłową pielęgnację stóp. Oznacza to codzienne mycie mydłem antybakteryjnym, zwłaszcza jeżeli czuć, że stopy pocą się wyjątkowo szybko. Przed założeniem skarpetek i butów można posypywać je pudrem dla niemowląt, który wchłonie nadmiar potu, a jednocześnie zabezpieczy skórę przed rozwojem bakterii. Jednocześnie, gdy tylko jest taka możliwość, warto nie zakładać na stopy niczego i chodzić boso, a do spania nie zakładać grubych skarpetek. Bez dodatkowej ochrony skóra będzie mogła oddychać, dzięki czemu nie pojawi się nadmiar potu. Trzeba także pamiętać o codziennej zmianie skarpetek. Noszenie dwa lub więcej razy tych samych może powodować nie tylko brzydki zapach, ale i choroby skóry.