Domowe sposoby na dolegliwości menstruacyjne

Domowe sposoby na dolegliwości menstruacyjne
Nie wszystkie kobiety odczuwają bóle menstruacyjne, jednak można z czystym sumieniem przyznać, że większość tak, choć każda o innym natężeniu. Jeżeli jesteś jedną z kobiet co miesiąc borykających się z bólem, rozbiciem i dyskomfortem, który nie pozwala spokojnie myśleć, wiedz, że ten artykuł jest dla Ciebie. Do złagodzenia objawów przydadzą się nie tylko tabletki, ale także kilka domowych sposobów.
Rozgrzewanie ciała
Bóle menstruacyjne spowodowane są kurczeniem się macicy, dzięki czemu może dojść do usunięcia krwi oraz reszty zbędnych elementów. Niestety, gdy ruchy te są mocne i intensywne, pojawia się ból. W związku z tym dobrze jest kłaść na podbrzusze ciepłe – ale nie gorące – okłady. Najwygodniejsze są okłady z termoforu wypełnionego ciepłą wodą, jednak tak samo dobrze sprawdzi się butelka z wodą rozwinięta w ręcznik. Już po 10 minutach czuć będzie wyraźną różnicę. Ciepły okład można przyłożyć również do krzyża, który często podczas miesiączki bywa obolały.
Delikatne ćwiczenia
Jeżeli ból nie przykuwa do łóżka, można pokusić się o wykonywanie łagodnych ćwiczeń, które zmniejszą napięcie. Dobrze sprawdza się spacer i lekkie skłony. Niektóre pozycje z jogi także pozwalają na pozbycie się dolegliwości. Dodatkowo dotlenią organizm, co zawsze przydaje się w stanach bólowych.
Dieta na miesiączkę
W czasie miesiączki ważny jest również jadłospis. Są rzeczy, których lepiej unikać w trakcie comiesięcznych problemów. Kawa, mocna herbata powinny zostać ograniczone albo na kilka dni całkowicie zarzucone. Podobnie jest z ostrymi potrawami i przyprawami. Jeśli często dodaje się je do posiłków, lepiej na czas trwania okresu zmniejszyć ich ilość. Korzystniejsze jest jedzenie lekkich potraw i popijanie herbaty malinowej wpływającej kojąco na bóle. Dla psychicznego komfortu warto także zjeść czekoladę.
Zioła na bóle
Poza malinami również inne zioła mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Malinowy napar warto pić już na tydzień przed miesiączką, co zapewni mniejszy ból lub pozwoli go uniknąć całkowicie poprzez zminimalizowanie skurczy. Innymi napojami o takim działaniu są napar z rumianku i herbata miętowa. Oba zioła są wykorzystywane przy leczeniu dolegliwości żołądkowych, polegających właśnie na nadmiernych skurczach jelit. Dla własnego komfortu warto wykorzystać ich łagodzące zdolności także w innym celu.