Domowe sposoby na opryszczkę
Domowe sposoby na opryszczkę
Opryszczka powstaje często przez zimną temperaturę dotykającą szczególnie usta oraz w wyniku wystawiania skóry na wiatr, chociaż stres, spadek odporności i liczne niepokoje również mogą spowodować aktywność wirusa opryszczki. Jest on cały czas w organizmie, jednak nie zawsze pojawiają się warunki, które mogą go aktywować. Jednak gdy już do tego dojdzie, trzeba skutecznie się jej pozbyć, ponieważ nie tylko nieładnie wygląda, ale i sprawia ból.
Skuteczna cebula
Dobrym sposobem zwalczania opryszczki jest zastosowanie warzywa, które znajduje się w każdej kuchni – cebuli. Minusem kuracji cebulowej jest niezbyt przyjemny zapach, lecz zaletą – skuteczność. Kuracja może być przeprowadzana na dwa sposoby. Pierwszym jest przykładanie do opryszczki kawałka cebuli. Okład taki trzeba często zmieniać, ponieważ na opryszczkę działa cebulowy sok, który z czasem może wyschnąć. Drugi sposób to pokrojenie cebuli, włożenie jej do słoika i zasypanie cukrem. Taką mieszankę wsadza się do lodówki na całą noc, a następnego dnia robi się okłady z soku z cebuli. Zawarte w warzywie związki bakteriobójcze potrafią skutecznie pokonać opryszczkę.
Przydatny czosnek
Czosnek, jako znany naturalny antybiotyk, sprawdza się bardzo dobrze przy leczeniu opryszczki, jednak jego zapach sprawia, że nie każdy jest w stanie wykorzystać czosnkowe właściwości. Zapach trzeba albo umieć znieść, albo go lubić. Przekrojony na pół lub na kilka grubszych plasterków ząbek czosnku trzeba przykładać do opryszczki. Na noc najlepiej przykleić plasterek czosnku plastrem, żeby nie spadł – mocno, ale bez zadawania sobie bólu. Jeżeli będzie się stosować tę kurację wytrwale przez kilka dni, opryszczka szybko zniknie.
Ocet i woda
Zwykły ocet można znaleźć niemal w każdym domu, w każdej kuchni. Nie charakteryzuje się on przyjemnym zapachem, jednak nadaje się dobrze do leczenia opryszczki. Niestety, już na początku trzeba zdawać sobie sprawę, że metoda ta bywa nieco bolesna i wymaga ostrożności. Wacik nasącza się octem i przemywa tylko opryszczkę. Przemywanie zdrowej skóry może spowodować pieczenie, podrażnienie i w efekcie ból. Podobnie jak ocet można wykorzystać także wodę utlenioną oraz spirytus salicylowy.
Zdrowa cytryna
Bardziej pachnącym sposobem walki z opryszczką jest cytryna. Podobnie jak w przypadku czosnku i cebuli, plasterek cytryny przykłada się do podrażnionego miejsca i trzyma, często wymieniając na świeże kawałki cytryny. Cytryna zabija bakterie i odżywia skórę dzięki zawartości witaminy C. Równie skuteczny jak świeża cytryna jest wyciśnięty z niej sok, którym można przemywać miejsce z opryszczką.
Słodki miód
Bakteriobójcze właściwości miodu powinny zostać docenione w czasie walki z opryszczką. Jest on nie tylko łagodny dla skóry, więc nie podrażni skóry wokół wyprysku, ale jednocześnie zmniejszy jego objawy, aż do całkowitego wyleczenia. Najlepszy do nakładania jest miód płynny, scukrzony ma co prawda takie samo działanie, jednak drobinki cukru mogą podrażnić, a nawet przenieść zakażenie na inną część skóry. Miód należy pozostawić do całkowitego wchłonięcia i dopiero wtedy nakładać kolejny raz.