Domowe sposoby na reumatyzm
Domowe sposoby na reumatyzm
Reumatyzm nie jest przyjemnym schorzeniem, a może dopaść niemal każdego. Co prawda dotyczy osób głównie starszych, zwłaszcza w zaawansowanym wieku, lecz nie tylko. Zdarzają się przypadki młodzieńczego reumatologicznego zapalenia stawów, które jest tak samo uciążliwe. Ból i problemy z poruszaniem się stanowią poważny dyskomfort, dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać im nie tylko tabletkami, ale i naturalnymi środkami.
Kojąca kąpiel
Gdy stawy zaczynają boleć, dobrze jest zapewnić im ciepło oraz relaks. Udaje się to osiągnąć poprzez kąpiel. Można tylko nalać wody do wanny i zanurzyć się w niej na 20 minut, jednak warto dodać do wody lecznicze składniki. Bardzo dobrze sprawdzają się szyszki i igliwie. Pięknie pachną, a do tego zawierają liczne olejki eteryczne, które mają właściwości prozdrowotne i przeciwbólowe. Wystarczy zalać 0,5 kg szyszek i igieł leśnych chłodną wodą, postawić garnek z nimi na gazie i podgrzewać. Gdy zaczną wrzeć, zmniejszyć płomień pod garnkiem i gotować jeszcze 15 minut. Po tym czasie przecedzić miksturę, a uzyskany wywar wlać do kąpieli. Woda z naparem zmniejszy ból oraz odpręży.
Ziołowe suplementy
Przydatne w uśmierzaniu bólu związanego ze stawami oraz poprawie ich działania są również ziołowe suplementy. Do najkorzystniejszych należą: bromelanina, pochodząca z ananasa oraz kwas oleanolowy, uzyskiwany z oliwy z oliwek. Są one skuteczne i sprzedawane w formie płynów oraz tabletek, jednak pierwsze oznaki ich działania widoczne są dopiero po 3 – 4 tygodniach, dlatego ich stosowanie wymaga cierpliwości.
Okłady na stawy
Bóle reumatyczne to nic innego, jak zapalenie stawów. Żeby zmniejszyć je lub całkowicie oddalić od siebie, warto stosować okłady. Można je wykonać ze składników znalezionych w kuchni, m.in. z kapusty, która znana jest ze swoich przeciwzapalnych właściwości. Dodatkowo kapusta zmniejsza obrzęk oraz działa ściągająco, jeśli doszło do podskórnego wylewu.Liść lub liście kapusty, najlepiej włoskiej, odciąć od główki. Środek zmiażdżyć tłuczkiem, lecz nie dziurawić. Kapusta ma jedynie puścić sok. Tak przygotowany liść przyłożyć do bolącego miejsca. Można stosować codziennie, 2 – 3 razy, do zniknięcia objawów.
Kwasy omega-3
Odpowiednia dawka kwasów omega-3 w organizmie to gwarancja zarówno zdrowia, jak i dobrego działania stawów. Jeśli objawy reumatyzmu są już wyraźne, nie można zapominać o tym składniku. Znajduje się on głównie w rybach, dlatego jadłospis powinien zawierać takie pokarmy jak tuńczyk, makrela, sardynki. Pomaga to w zahamowaniu rozwoju choroby, jak również w oddaleniu od siebie porannej sztywności stawów.
Leczenie przyprawami
Przyprawy są dobre dla zdrowia i sprzyjają nie tylko układowi pokarmowemu, ale również stawom. Zmniejszają stany zapalne oraz mogą działać przeciwbólowo. Na reumatyzm pomagają szczególnie imbir i kurkuma, które warto dodawać do potraw. Imbir można dodatkowo popijać, dodając go do herbaty albo w formie soku.