Jak dbać o klimatyzator?
Jak dbać o klimatyzator?
Klimatyzator jest urządzeniem, które umożliwia utrzymanie w pomieszczeniu, w którym nie ma systemu klimatyzacji, odpowiedniej temperatury w pewnym stopniu niezależnie od temperatury zewnętrznej. Im większa jest różnica temperatur, tym mniejsza staje się wydajność urządzenia. Aby klimatyzator spełniał swoje zadanie, trzeba o niego odpowiednio dbać. Jak sobie z tym radzić, dowiesz się z tego artykułu.
Woda
Jeśli klimatyzator nie jest wyposażony w automatyczne odparowanie skroplonej wody wraz z gorącym powietrzem usuwanym na zewnątrz, konieczne jest częste opróżnianie zbiornika z wody. Należy to robić raz – dwa razy dziennie. Jeśli w rurce odprowadzającej wodę pojawiły się glony, trzeba ją przepłukać wodą z niewielkim dodatkiem wybielacza, wyczyścić zbiornik oraz wylot wody.
Ustawienie temperatury
Temperatura w pomieszczeniu powinna być tak ustawiona, by zachować komfort cieplny i uniknąć szoku termicznego. Różnica temperatur między powietrzem w pomieszczeniu i powietrzem na zewnątrz nie powinna przekraczać 8 stopni Celsjusza. Większa różnica może powodować dyskomfort i wpływać niekorzystnie na stan naszego zdrowia, głównie układu oddechowego.
Filtr powietrza
Filtr powietrza jest standardowym wyposażeniem klimatyzatora, służy do usuwania kurzu i pyłu. Aby go oczyścić, najpierw zdejmujemy kratki osłaniające wlot i wylot powietrza w klimatyzatorze. Należy je starannie umyć delikatnym środkiem (płynem do mycia naczyń lub mydłem w płynie), używając gąbki. Teraz wyjmujemy filtr powietrza. Jeśli jest on przeznaczony do mycia, przygotowujemy miskę ciepłej wody, dodajemy środka myjącego i wkładamy filtr. Po upływie kwadransa możemy wyjąć filtr, opłukać go i sprawdzić, czy zanieczyszczenia zostały usunięte. Jeśli filtr jest nadal brudny, możemy użyć mydła (na przykład „Biały Jeleń”) i szczoteczki do zębów, która delikatnie umyjemy filtr. Po umyciu filtr należy osuszyć, ale nie bezpośrednio na słońcu. Filtr powinno się czyścić regularnie, na przykład raz na dwa tygodnie, i wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.
Filtr węglowy
Filtr węglowy zatrzymuje cząsteczki organiczne i eliminuje przykre zapachy z pomieszczenia. Należy go także regularnie czyścić i wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.
Filtr oczyszczający powietrze
Zadaniem filtru oczyszczającego powietrze jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów (na przykład dymu papierosowego) oraz drobnych zanieczyszczeń, takich jak pyłki roślinne. Tego typu filtr umieszcza się za filtrem powietrza, by jako delikatniejszy od niego nie uległ uszkodzeniu. Filtr należy także regularnie czyścić i wymieniać.
Filtry fotokatalityczne
Filtry fotokatalityczne wymagają okresowej wymiany. Są to filtry antybakteryjne (dzięki zawartości tlenku tytanu pod wpływem światła usuwają bakterie, wirusy i roztocza). Muszą być poprzedzone filtrem powietrza i filtrem oczyszczającym powietrze. Neutralizują zapachy i czyszczą powietrze z niemal 100-procentową skutecznością. Nowoczesne klimatyzatory same sygnalizują konieczność wymiany tego filtra.