Jak dobrze dbać o usta?
Jak dobrze dbać o usta?
Zadbane, gładkie i różowe usta to ozdoba każdej kobiety, więc każda marzy o tym, żeby właśnie takie posiadać. Niestety, warunki atmosferyczne, zwłaszcza ujemna temperatura, wiatr, a także okresowe osłabienie organizmu odbijają się na delikatnej skórze warg. Z tego powodu należy je pielęgnować tak samo uważnie, jak inne części ciała.
Peeling ust
Podobnie jak skórę twarzy, tak i usta warto dwa lub trzy razy na tydzień potraktować peelingiem. W przypadku stosowania go na wargach nie ma on na celu złuszczania martwego naskórka, chociaż i takie działanie wykazuje, ale przede wszystkim pobudzenie krążenia krwi. Dzięki temu usta będą jędrniejsze, a do tego wyraźnie poprawi się ich koloryt. Peeling ust można wykonać domowymi sposobami. Przydaje się szczoteczka o miękkim włosiu, którą okrężnymi ruchami masuje się wargi, albo miód i brązowy cukier. Wymieszanie obu składników tworzy miły w smaku i zapachu peeling, który można zlizać po skończonym zabiegu. Podobnie jak przy peelingu szczoteczką do zębów, tak i przy nim należy rozprowadzać mieszankę okrężnymi ruchami. Przy wykonywaniu peelingu bardzo ważna jest ostrożność, ponieważ usta są pokryte skórą łatwą do podrażnienia.
Nawilżanie ust
Usta są narażone na niekorzystne warunki pogodowe, przez co łatwo o ich wysuszenie. Żeby uniknąć związanego z tym pękania skóry, warto zadbać o ich odpowiednie nawilżenie. Dobrze sprawdzą się w tej sytuacji zarówno pomadki nawilżające z drogerii, jak i domowe produkty – miód, zielony ogórek lub sok z aloesu. Miód regeneruje zaczerwienienia skóry. Wystarczy nałożyć go na 10 minut na usta, a następnie przetrzeć skórę tonikiem nawilżającym. Ogórek pomoże rozjaśnić i nawilżyć spierzchniętą skórę w łagodny i niemal bezzapachowy sposób, a aloes zlikwiduje ewentualne podrażnienia, dzięki czemu nawet często narażona na szkodliwe warunki skóra będzie zawsze piękna.
Odżywianie ust
Poza nawilżeniem usta potrzebują również dodatkowego odżywienia. Powinno ono pochodzić zarówno od wewnątrz, poprzez składniki jadłospisu, jak i od zewnątrz. Braki witamin, zwłaszcza witaminy C lubią odbijać się na wargach, które zaczynają intensywnie pękać. Widząc pierwsze objawy, należy zacząć łykać witaminę C w tabletkach lub włączyć do diety sok z czarnej porzeczki, który zawiera jej bardzo dużo. Poza tym należy odżywić usta od zewnątrz, najlepiej poprzez kremy. Krem nawilżający to jeden ze sposobów, chociaż powinien być bardzo lekki i delikatny. Dodatkowo, jeśli usta są mocno popękane, lepiej zrezygnować z kuracji kremem nawilżającym i zaopatrzyć się w witaminę A w kremie. Nie tylko jest ona łagodniejsza, ale odżywi i nie podrażni istniejących ran. Witaminą A można profilaktycznie smarować również skórę wokół warg.
Nie oblizuj
Wrogiem pięknych ust jest zwyczaj ich oblizywania. Częste oblizywanie osłabia usta, podrażnia naskórek i sprawia, że jest on bardziej narażony na szkodliwe czynniki. Szczególnie niedobrym zwyczajem jest oblizywanie ust na mrozie, kiedy pozostawiona wilgoć sprawia, że pęknięcia skóry ust stają się poważne i bolesne. Przed każdym wyjściem warto posmarować usta pomadką ochronną lub wazeliną.