Jak odpowiednio leczyć poparzenia słoneczne?
Jak odpowiednio leczyć poparzenia słoneczne?
Wystawianie ciała na słoneczne pieszczoty jest bardzo przyjemne, zwłaszcza po mroźnej zimie. Jednak po takiej abstynencji od promieni słonecznych skóra może szybko doznać oparzeń. Są one możliwe nawet wtedy, gdy użyło się kremu z filtrem, dlatego warto wiedzieć, co robić, kiedy dojdzie do tak nieprzyjemnej sytuacji.
Pomocny prysznic
Prysznic i oblanie ciała wodą to skuteczne sposoby na pozbycie się pierwszego bólu oraz pieczenia związanego z oparzeniem. Jednak konieczne jest pamiętanie, że nie może to być wskoczenie od razu pod zimną wodę. Na początku powinna być ona letnia, a dopiero po 5 minutach można stopniowo ochładzać ją i polewać ciało. Przyniesie to nie tylko ulgę, ale również zabezpieczy organizm przed szokiem, jaki może wywołać zderzenie gorącej skóry i zimnej wody. Przynoszący ulgę prysznic nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.
Ochronny miód
Gdy dojdzie do poparzenia słonecznego, stanowczo zakazane jest smarowanie skóry tłustymi preparatami. Blokują one możliwość uciekania ciepła z ciała i tym samym zwiększają ból. Jednak jest jeden wyjątek od reguły, mianowicie miód. Ma on działanie łagodzące oraz bakteriobójcze. Można nim posmarować poparzoną skórę albo wykonać miodowy kompres, czyli na gazę nałożyć trochę miodu i przyłożyć do poparzonego miejsca. Poprawa i zmniejszenie bólu nastąpią bardzo szybko.
Skuteczny nabiał
Kolejnym pomocnym przy oparzeniach specyfikiem jest nabiał, zwłaszcza kefir oraz maślanka. Zawarty w nim wapń oraz witaminy A, E, D sprawiają, że naskórek jest szybciej regenerowany. Żeby przynieść ulgę skórze, wystarczy nasączyć gazę w wybranym specyfiku i przykładać do zaczerwienienia. Najlepiej pozostawić kompres na skórze na 5 – 10 minut. Trzeba przy tym pamiętać, że nie powinno się używać do okładów słodkiego nabiału, gdyż zawarty w nim cukier nasila ból w poparzonym miejscu.
Sok z ziemniaków
W ziemniakach znajduje się bardzo duża ilość atropiny, czyli substancji łagodzącej ból. Dzięki temu sok z ziemniaków może przynieść szybką ulgę w poparzeniach słonecznych oraz zapobiega powstawaniom pęcherzy. Żeby skorzystać z dobroczynnego działania ziemniaków, można pokroić je na plasterki i tak przykładać albo zmiksować i uzyskać z nich piure, co jest przydatne przy rozległych oparzeniach. Wtedy najlepiej umieścić papkę w gazie jałowej i tak kłaść na wybrany obszar ciała.
Zielony ogórek
Zawarte w zielonym ogórku antyoksydanty oraz witamina C to kolejny dobry środek na oparzenia słoneczne. Wystarczy pokroić warzywo na plasterki i przykładać do poparzonych ramion, nóg, twarzy. Plasterki trzeba pozostawić na 30 minut. Po tym czasie ból zelżeje, nie pojawią się pęcherze i nie dojdzie do szybkiego łuszczenia się naskórka.