Jak konserwować podłogę lakierowaną?
Jak konserwować podłogę lakierowaną?
Podłoga drewniana lakierowana jest bardzo praktyczna i ładna, ale wymaga starannej pielęgnacji. Odpowiednio konserwowana, staje się prawdziwą ozdoba wnętrza. Lakier chroni drewno przed uszkodzeniem i uwydatnia jego piękno. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak dbać o podłogę lakierowaną.
Czego należy unikać?
Przede wszystkim zarysowania, na które powierzchnia podłogi lakierowanej jest bardzo podatna. Dlatego jeśli w mieszkaniu mamy lakierowaną podłogę, trzeba koniecznie podkleić nogi mebli filcem. Nie można również chodzić po takiej podłodze w butach na twardej podeszwie, a zwłaszcza w butach na szpilkach. Jeżeli w domu jest pies, trzeba koniecznie przycinać mu pazury. Podłóg lakierowanych nie należy regularnie i często zmywać wodą. Powinno się je czyścic na sucho. W przypadku zabrudzeń, które można usunąć tylko na mokro, używamy wody z odpowiednim detergentem, dostosowanym do podłóg lakierowanych. Pozostawia on na podłodze warstwę ochronną i nie powoduje matowienia lakieru.Koniecznie należy unikać przesuszenia pomieszczenia w okresie grzewczym. Lakierowane podłogi wymagają wilgotności w zakresie 45 – 60%. Jeśli jest mniejsza, trzeba zadbać o nawilżenie pomieszczenia, by drewno się nie przesuszyło i nie powstały szczeliny. Najlepiej zainstalować elektryczny nawilżacz powietrza, który utrzymuje stałą wilgotność w pomieszczeniu.Latem należy starannie wietrzyć pomieszczenie i zadbać o wentylację, gdyż przy zbyt wysokiej wilgotności mogą pojawić się pleśnie i grzyby, a drewno może puchnąć i podlegać nieodwracalnej deformacji.
Jak czyścić podłogę lakierowaną?
Ponieważ lakier jest bardzo podatny na zarysowanie, podłogę należy regularnie, najlepiej codziennie, czyścić z kurzu i pyłu za pomocą miękkiej szczotki lub odkurzacza i specjalnej szczotki do parkietów (końcówka nie może rysować podłogi). Jeśli salon łączy się z tarasem i wyjściem do ogrodu, codzienne odkurzanie podłogi jest szczególnie istotne. Pod drzwiami balkonowymi warto położyć wycieraczkę, by piasek z zewnątrz nie był wnoszony na butach do salonu. Wszelkie zabrudzenia podłogi należy czyścić wilgotną szmatką, ewentualnie starannie wyciśniętym mopem. Wszelkie płyny, które wylały się na podłogę, wycieramy natychmiast, by nie przeniknęły do drewna i nie spowodowały jego przebarwienia.
Jak konserwować podłogę lakierowaną?
Konserwację podłogi przeprowadza się za pomocą specjalnych preparatów konserwujących. Nakłada się je na oczyszczoną i odpyloną powierzchnię. Środki te niwelują drobne zarysowania, zwiększają trwałość lakieru i nabłyszczają podłogę. Pierwszą konserwację należy przeprowadzić dwa tygodnie po polakierowaniu podłogi, a następne co pół roku.
Jak odnawiać podłogę lakierowaną?
Preparatu konserwującego można także użyć do odnowienia zniszczonej podłogi, która zmatowiała. Podłogę należy starannie wyczyścić i odtłuścić, a następnie nałożyć preparat za pomocą szmatki lub mopa. Trzeba uważać, żeby nie przemoczyć podłogi za bardzo. W efekcie konserwacji powstanie warstwa ochronna, chroniąca przed zabrudzeniem, drobne zarysowania znikną i podłoga znów zacznie się błyszczeć.