Jak kupić prawdziwy miód?
Jak kupić prawdziwy miód?
Miód, nazywany „złotym nektarem”, znany jest ze swojego dobroczynnego wpływu na zdrowie. Nie dość, że jest on bardzo słodkim i smacznym smakołykiem, to jeszcze pomaga w trawieniu, skutecznie działa na wzmocnienie odporności, obniża ciśnienie krwi, ułatwia zasypianie, ma działanie nawilżające i pomaga cerze wymagającej oczyszczenia i rozświetlenia. Jednak na sklepowych półkach nie zawsze znajdziemy prawdziwy miód. Czasem producent wprost informuje nas, że miód jest sztuczny, ale innym razem próbuje nas oszukać i mydli oczy napisami „prosto z pasieki”. Jak więc rozpoznać, czy kupiliśmy prawdziwy miód? Przeczytaj poniższe wskazówki oraz porady.
Popytaj znajomych i rodzinę. Może ktoś z nich zna zaprzyjaźnioną i zaufaną pasiekę.
Kupuj miód na targach rolniczych i zdrowej żywności. Będziesz miał wtedy okazję porozmawiać z właścicielem lub pracownikiem pasieki.
Etykieta
Staraj się czytać etykiety i wybierać te miody, które pochodzą tylko i wyłącznie z Polski (najczęściej są one droższe). Oczywiście, nie daje to stuprocentowej pewności, iż miód nie będzie rozcieńczony wodą i dosładzany, jak to często robią jego producenci, jednak ryzyko pomyłki jest mniejsze niż w przypadku miodów importowanych. Często na etykietach można spotkać informację, że miód umieszczony w słoiku jest mieszanką miodów pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Nie dodaje się przy tym, że niektóre kraje europejskie importują miód z Chin, gdzie pszczoły karmione są wyłącznie cukrem.
Smak miodu
Oczywiście są różne rodzaje miodu. Każdy z nich ma trochę inne właściwości i smak, ale po spróbowaniu miodu powinniśmy poczuć na języku i podniebieniu charakterystyczne mrowienie, pieczenie czy drapanie w gardle.
Testy na prawdziwość miodu
Niestety, aby uzyskać całkowitą pewność co do jakości miodu, musimy go najpierw zakupić, a potem przeprowadzić testy w domu. Istnieje ryzyko, że się pomylimy i wybierzemy miód sztuczny lub rozcieńczony, ale wtedy następnym razem już po niego nie sięgniemy. Jak zatem sprawdzić prawdziwość miodu? Po pierwsze, krystalizacja. Wbrew popularnej opinii, prawdziwy miód powinien skrystalizować. Stanie się to zapewne kilka miesięcy po jego zbiorze. Pamiętaj przy tym, że skrystalizowany, czyli „scukrzony” miód nadal jest tak samo smaczny i z całą pewnością nie zmienił swoich dobroczynnych właściwości. Po drugie, rozpuszczanie. Prawdziwy miód nie rozpuści się w wodzie równomiernie, w przeciwieństwie do jego sztucznych odpowiedników. Po trzecie, ściekanie. Miód kojarzy nam się z powolnym ściekaniem z łyżeczki, pięknym i jednostajnym strumieniem, który tworzy w naczyniu coś w rodzaju piramidki. Tak właśnie zachowuje się prawdziwy miód. Sztuczny nie stworzy charakterystycznego stożka, bo po prostu się rozleje.