Jak leczyć ból zęba domowymi sposobami?
Jak leczyć ból zęba domowymi sposobami?
Ból zęba jest jednym z najgorszych, jakie mogą dopaść człowieka. Czasami, mimo regularnych wizyt u dentysty, ból dopada znienacka. Jeżeli nie ma możliwości od razu udać się do lekarza, trzeba postarać się przynajmniej załagodzić ból. Można robić to tabletkami, ale można również skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów.
Cebula
Nie ma przyjemnego zapachu, a niewiele osób potrafi jeść ją na surowo. Jednak ból zęba sprawia, że człowiek zdolny jest do ekstremalnych czynów, więc skusi się nawet na żucie surowej cebuli. Jest to sposób polecany przez wzgląd na antybakteryjne działanie warzywa. Można je rzuć, wówczas działa na całą jamę ustną, ale można także przyłożyć do bolącego zęba, delikatnie uciskając, tak żeby zawarty w cebuli sok powoli wnikał w dziąsło.
Przydatne goździki
Kojarzone są głównie z ciastami i grzańcem, jednak goździki oraz olejek goździkowy doskonale nadają się do zmniejszania bólu zębów. Maja właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe. Z tego powodu warto przykładać do obolałego miejsca okład z rozgniecionego suszonego goździka. Ma on przyjemniejszy zapach i smak niż czosnek oraz cebula, które również polecane są na taką przypadłość, a do tego bywa skuteczniejszy.
Alkoholowa pomoc
Chociaż może się to wydawać niewiarygodne, alkohol może służyć do uśmierzania bólu zęba. Oczywiście w takiej sytuacji nie należy go pić, a jedynie zastosować alkoholową płukankę. Przed jej wykonaniem najlepiej schłodzić alkohol. Gdy jest on już odpowiednio zimny, można nim mocno przepłukać jamę ustną. Zawarte w alkoholu związki działają odkażająco i antybakteryjnie, dzięki czemu drobnoustroje wywołujące ból są zabijane. Poza płukaniem można stosować również okłady w postaci nasączonego alkoholem wacika.
Szałwia
Znana przede wszystkim jako produkt do płukania gardła, kiedy jest przesuszone, boli i ma się kaszel. Działania te związane są z jej dezynfekującymi właściwościami i to właśnie one sprawiają, że doskonale sprawdza się również przy bólach zębów. Można wykorzystać zarówno napar z torebki, jak i liści. W szałwii znajdują się liczne witaminy – witamina C, B1, PP – oraz flawonoidy i olejki eteryczne. Połączenie wszystkich tych składników tworzy idealny środek odkażający i łagodzący nawet tak dotkliwe bóle, jak ból zębów.
Aspiryna
Znane jest jej działanie przeciwbólowe, chociaż korzysta się z niego głównie w trakcie przeziębienia lub czując, że zaczyna się ono rozwijać. Jest pomocna także przy leczeniu zębów. Można ją połykać i liczyć na jej działanie od środka, lecz można zastosować również jako płukankę. Wystarczy rozpuścić tabletkę w wodzie i płukać usta. Dzięki temu właściwości przeciwbólowe i przeciwbakteryjne będą docierały bezpośrednio do zębów.