Jak rozpoznać objawy zapalenia dziąseł?
Jak rozpoznać objawy zapalenia dziąseł?
Zapalenia dziąseł nie można bagatelizować, ponieważ jest to wstęp do rozwoju znacznie poważniejszych chorób jamy ustnej. Jeżeli rozpocznie się szybkie leczenie, zgniecie się problem w zarodku. Jednak, aby to zrobić, niezbędne jest właściwe rozpoznanie objawów, co niekoniecznie jest łatwe bez odpowiednich wskazówek.
Co to jest zapalenie dziąseł?
Żeby zdiagnozować poprawnie początki zapalenia dziąseł, trzeba wiedzieć, co to za choroba. Stanowi ona pierwszą i na szczęście najłatwiejszą część leczenia zapalenia przyzębia, schorzenia znacznie poważniejszego. Jego przyczyną jest gromadzenie się płytki nazębnej oraz kumulacja bakterii, które w niej funkcjonują i nie są usuwane poprzez codzienne mycie zębów i inne elementy prawidłowej higieny jamy ustnej. Zwiększająca się ilość bakterii oraz toksyn powoduje podrażnienie dziąseł, czyli ich zapalenie.
Zaczerwienienie dziąseł
Najbardziej widocznym objawem zapalenia dziąseł jest ich zaczerwienienie. Początkowo może być niewielkie, ale jeżeli reakcja nie pojawi się szybko, będzie powiększać się, obejmując większą część dziąseł oraz zębów. Zaczerwienienie pojawia się przy dolnej krawędzi zęba i często związane jest również z opuchlizną, początkowo lekką, następnie większą.Zdarza się, że dziąsło jest zaczerwienione w wyniku urazu, np. zdartej skórki, jednak jest to podrażnienie miejscowe. Gdy czerwony kolor nie znika, lecz rozszerza się, niezbędne jest podjęcie leczenia.
Krwawienie dziąseł
Należy zwrócić również uwagę na to, czy podczas mycia zębów i ich spłukiwania w pianie nie widać śladów krwi. Oczywiście istnieje możliwość, że ma się za twardą szczoteczkę lub za mocno dociska szczoteczkę przy myciu, jednak gdy krwawienie zdarza się codziennie, a ilość krwi rośnie, to znak, że mogło zacząć się zapalenie dziąseł.
Rozchwianie zębów
Im dalej postępuje zapalenie dziąseł, tym wyraźniejsze stają się jego objawy. Poza zaczerwienieniem może dojść również do rozchwiania zębów. Ze względu na obrzęk oraz rozpulchnienie dziąseł zęby tracą swoją przyczepność, zaczynają się chwiać, a w skrajnych przypadkach, kiedy choroba nie jest leczona, wypadają.
Zapach z jamy ustnej
Wskazówką, że dzieje się coś niepokojącego, może być również zapach z ust. Jeśli pomimo szczotkowania zębów, płukania płynem oraz innych, niezbędnych zabiegów z ust wydobywa się intensywny, brzydki zapach, jest to objaw choroby. Podobny bywa związany z zepsutymi zębami, jednak zarówno jeden, jak i drugi problem wymagają wizyty u stomatologa.