Jak leczyć chrypkę domowymi sposobami?
Jak leczyć chrypkę domowymi sposobami?
Nadwyrężanie głosu nie pozostaje bez wpływu na gardło i drogi oddechowe. Im więcej mówienia, krzyku, śpiewu lub niekorzystnych dla gardła warunków pracy, tym łatwiej o pojawienie się chrypki. Potrafi ona skutecznie utrudnić mówienie, zmienia barwę głosu, a nawet zmusza do całkowitego zamilknięcia na jakiś czas. Nieodpowiednio leczona może trwać nawet 3 tygodnie. Na szczęście istnieją domowe sposoby walki z chrypką, z których warto skorzystać, nawet jeżeli dodatkowo używa się środków z apteki.
Odpoczynek dla gardła
Jeżeli lubi się mówić albo ma się pracę wymagającą używania głosu, trzeba uzbroić się w cierpliwość i postarać się zachować milczenie. Jest to jednak jeden z najlepszych sposobów, żeby chrypka minęła szybciej. Mówienie podrażnia struny głosowe, więc gdy pojawia się silna chrypka, najlepiej nie forsować ich, tylko pozwolić na odpoczynek i regenerację. Dobrze robi również wygrzanie gardła, więc na czas milczenia można owinąć je chustą albo szalikiem. Dodatkowo będzie to przypominało o niemożności odzywania się, o ile sytuacja tego nie wymaga.
Płukanki na gardło
Bardzo dobrze w pozbywaniu się chrypki sprawdzają się płukanki. Mają one właściwości bakteriobójcze, odświeżające oraz nawilżające. Popularną płukanką jest płukanie roztworem z wody i soli kuchennej. Do jej przygotowania wystarczy 1/2 łyżeczki soli oraz 1/2 szklanki letniej, przegotowanej wody. Sól należy dobrze wymieszać z wodą, a następnie płukać jamę ustną i gardło przygotowanym roztworem. Można robić to trzy razy dziennie. Sól ma właściwości bakteriobójcze i odkażające, więc pomaga pozbyć się rozwijających się w gardle bakterii. Równie dobrze, jak solna płukanka sprawdzają się płukanki z szałwii, tymianku, rumianku, które nawilżają podrażnioną błonę śluzową.
Skuteczne inhalacje
Ze względu na to, że w czasie chrypki struny głosowe są opuchnięte i podrażnione, bardzo dobrze sprawdzają się sposoby, które łagodzą takie objawy. Są to przede wszystkim inhalacje. W przypadku chrypki dobrze jest stosować inhalacje z sody oczyszczonej. Przygotowanie takiego zabiegu jest bardzo proste. Wystarczy przygotować miskę, 1 litr gorącej wody oraz 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Nad takim roztworem należy nachylić się i wdychać opary, które zmniejszą ból i sprawią, że głos stopniowo wróci do normy. Poza inhalacjami z sody można stosować również inhalacje z soli emskiej, mięty albo rumianku, chociaż ziołowe inhalacje przede wszystkim ułatwiają oddech.
Okład z ziemniaków
Leczenie chrypki można wspomóc poprzez ogrzewanie obolałego gardła. Poza szalikiem, którym owija się szyję, warto zastosować również okład z ziemniaków. Do jego przygotowania wystarczą 2 – 3 ugotowane ziemniaki. Trzeba rozgnieść je dokładnie na papkę i zawinąć w ręcznik lub bawełnianą ścierkę. Tak przygotowany okład należy położyć na gardle – można dodatkowo przytrzymać chustą, żeby nie zsuwał się z ciała. Ziemniaki powinny znajdować się na szyi aż do wystygnięcia. Aby ziemniaczane okłady były skuteczne, dobrze jest stosować je przynajmniej 2 razy dziennie.