Jak uchronić się przed grypą żołądkową na urlopie?
Jak uchronić się przed grypą żołądkową na urlopie?
Na urlop czeka się nieraz przez cały rok. Planuje się, marzy, kompletuje atrakcyjną garderobę, szykuje się aparat do wykonania świetnych zdjęć. Byłoby niemiło, gdyby wyczekiwany odpoczynek zniweczyła grypa żołądkowa. Nie jest to wcale nieprawdopodobne, ponieważ zatrucia pokarmowe wszelkiego rodzaju często zdarzają się w czasie wyjazdów urlopowych. Właśnie dlatego trzeba wiedzieć, jak się przed nimi bronić.
Odpowiednia higiena
Higiena to podstawa unikania zatrucia i grypy żołądkowej. W czasie wakacji, zwłaszcza gdy nie mieszka się w hotelu, tylko w domku campingowym albo pod namiotem, jest o to trudniej, lecz należy się postarać. Najlepiej zabrać ze sobą zapas chusteczek nawilżonych, którymi można przemyć ręce przed posiłkiem lub po zabawie. Dzięki temu do przewodu pokarmowego nie dostaną się szkodliwe bakterie i zminimalizuje się możliwość wymiotów albo biegunki.
Uwaga na jedzenie
W czasie urlopu je się inaczej i przede wszystkim w innych miejscach. Smażalnie ryb, frytki, desery lodowe, ciastka z kremem, wszystko kusi, ale nie zawsze jest bezpieczne. Dotyczy to przede wszystkim ryb oraz posiłków przygotowywanych na jajkach albo nabiale. W upale mogą się one zepsuć o wiele szybciej i spowodować grypę żołądkową. Jeśli jedzenie w restauracji wygląda podejrzanie, lepiej z niego zrezygnować.Czasami jedzie się na urlop z własnym zapasem jedzenia. Najbardziej komfortowe jest posiadanie lodówki samochodowej, lecz gdy nie jest to możliwe, wówczas trzeba przechowywać jedzenie w chłodnym miejscu, w zimnej wodzie i nie zwlekać z jego spożyciem. Ciepło sprawia, że wiele rzeczy psuje się nie dwa, a trzy razy szybciej.
Ostrożnie z wodą
Woda przegotowana i woda w butelkach to gwarancja bezpieczeństwa. Przebywanie nad rzeką albo nad jeziorem nie oznacza, że wodę tę można pić, co więcej, nie należy tego robić. Fakt, że nadaje się do kąpieli, nie oznacza, że do popijania również. Mogą się w niej czaić bakterie, które spowodują grypę żołądkową albo nawet poważniejsze schorzenie. Nie należy myć w nich również owoców ani warzyw, zwłaszcza przeznaczonych dla dzieci.
Na wodę z kranu należy uważać. Najlepiej jej również nie pić, zwłaszcza kiedy nie ma naturalnego, przejrzystego koloru.
Talerze i sztućce
Warto korzystać także z jednorazowych sztućców i talerzy. Nie jest to żadna fanaberia, lecz ochrona przez bakteriami oraz innymi drobnoustrojami, które mogą rozwijać się na zwykłych sztućcach i zastawie. Po zjedzeniu potrawy wystarczy wyrzucić je i nie zaprzątać sobie nimi głowy.
Zestaw leków
Zawsze warto zaopatrzyć apteczkę podróżną w leki pomagające w uporać się z problemami żołądkowymi. Mogą to być zarówno tabletki, jak i proszki do rozpuszczania w wodzie. Niektóre można brać, zanim problem przerodzi się w trzydniowe wymiotowanie i wypróżnianie, ponieważ nie zaburzają pracy układu pokarmowego.