Jak odmłodzić stare meble?
Jak odmłodzić stare meble?
Kiedy meble są nowe, wystarczy zetrzeć z nich kurz, aby się pięknie prezentowały. Niestety, po kilku latach nie wyglądają już tak ładnie. Pojawiają się zabrudzenia i rysy, tapicerka płowieje, obluzowują się uchwyty, a krawędzie półek i narożniki szafek są poobijane. W takim wnętrzu trudno czuć się komfortowo. Wymiana umeblowania na nowe jest jednak bardzo kosztowna. Na szczęście nie jest wcale potrzebna – nasze meble można poddać renowacji we własnym zakresie. Jak odmłodzić stare meble, dowiesz się z tego artykułu.
Kuracja oczyszczająca
Zacznijmy od starannego umycia i oczyszczenia wszystkich mebli. Meble drewniane i drewniane elementy mebli tapicerowanych oczyścimy dobrym preparatem do mycia drewna, na przykład Pronto. Tapicerkę z tkaniny należy starannie odkurzyć, a następnie uprać. Można to zrobić ręcznie, używając gąbki i pianki do prania tapicerki, albo odkurzaczem piorącym. Meble laminowane myjemy wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i ewentualnie soku z cytryny, żeby lepiej doczyścić zabrudzenia. Meble skórzane oczyścimy specjalnym preparatem do konserwacji tapicerki skórzanej. Bardzo zniszczoną skórę trzeba starannie nawilżyć i zaimpregnować za pomocą specjalistycznych środków. Meble rattanowe umyjemy wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń albo roztworem z wody, soku z cytryny i wody utlenionej. Niedostępne miejsca oczyścimy szczoteczką do zębów. Po umyciu meble warto zakonserwować specjalnym środkiem do rattanu. Meble wiklinowe, które zostały wcześniej polakierowane, myjemy wodą z dodatkiem łagodnego mydła czy płynu do mycia naczyń, a nielakierowane – wodą z dodatkiem octu. Jeśli wiklina jest bardzo zakurzona, można ją umyć prysznicem. Po takim zabiegu będzie jak nowa.
Drobne naprawy
Jeśli mebel jest poważnie uszkodzony, być może nie obejdzie się bez pomocy fachowca. Większość drobnych napraw możemy jednak wykonać samodzielnie. Musimy się zaopatrzyć w szpachlówkę do drewna w kolorze naszych mebli. Naprawimy nią różne rysy, odpryski i inne ubytki. Po wyschnięciu masy trzeba ją przeszlifować papierem ściernym. Klej stolarski albo wikol wykorzystamy do naprawienia elementów takich jak obluzowane czoła szuflad. Zadbajmy także o uchwyty. Jeśli są obluzowane, może trzeba je umocować za pomocą nowych wkrętów. Gdy jakiś uchwyt się zgubił, należy dokupić odpowiedni albo wymienić cały komplet uchwytów w danej szafce. Warto to starannie rozważyć, może bowiem zmienimy okucia wszystkich mebli, żeby nadać im nowy wygląd. Jeśli tylne ścianki naszych regałów wybrzuszają się i odrywają, trzeba je starannie umocować wkrętami.
Blaty
Blaty szafek, biurek czy stołów są narażone na różne uszkodzenia. Rysy i wgniecenia możemy usunąć za pomocą mokrej ściereczki i żelazka. Kładziemy ściereczkę na zniszczonym miejscu i prasujemy. Pod wpływem gorącej pary drewno pęcznieje i uszkodzenie znika. Często od kubków z herbatą czy szklanek z wodą pozostają na blatach okrągłe ślady. Z mebli lakierowanych można je usunąć, stosując kompres z oliwy z solą, ewentualnie przez szmatkę przyprasować niezbyt gorącym żelazkiem. Jeśli blaty są wytarte i odświeżanie ich nie pomaga, można pokryć je arkuszem samoprzylepnej folii drewnopodobnej, gładkiej w dowolnym kolorze albo wzorzystej. W ten sposób nie tylko odnowimy blat, ale nadamy całemu meblowi nowy wygląd.
Fronty
Fronty mebli możemy odświeżyć, oklejając je folią samoprzylepną. Wybór kolorów i wzorów jest ogromny, tak więc łatwo nadać staremu meblowi nową, ciekawą formę. Inny sposób polega na pomalowaniu frontów farbą akrylową. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża (trzeba je odtłuścić i zmatowić) i zdemontowaniu okuć nakładamy farbę wałkiem. Kiedy farba wyschnie, możemy namalować na frontach mebli jakieś wzory, za pomocą szablonu albo ręcznie. Meble można także ozdobić, używając foliowych naklejek.