Jak panować nad swoimi myślami?
Jak panować nad swoimi myślami?
Nasz mózg jest dość niesforną maszyną i czasem skupia się na przetwarzaniu myśli, których niekoniecznie byśmy chcieli. Natłok smutnych wspomnień z pewnością nie jest przyjemny, a potrafi nas przytłoczyć w najmniej oczekiwanym momencie, np. wtedy, gdy musimy szybko uporać się z problemem. Cały ten mózgowy szum, spośród którego wyodrębniają się co silniejsze połączenia synaptyczne, musi być przez nas uporządkowany, aby tych momentów niepożądanego zamyślenia było jak najmniej. Naucz się skupiać na tym, co ważne, a codzienna praca będzie bardziej efektywna i znacznie przyjemniejsza.
Pomyśl, o czym myślisz
Dobrym sposobem na pozbycie się niechcianych myśli jest… myślenie o nich. Jeżeli uda ci się już odgadnąć, co tak naprawdę zaprząta ci głowę, to będzie ci dużo łatwiej to odegnać. Teraz masz już prostą drogę do celu, czyli do tego, by przestać o tym myśleć. Po prostu, podejmij taką decyzję i wprowadź ją w życie. Jest to bardzo trudne i wymaga silnej samokontroli, ale nie jest niemożliwe. Za każdym razem, gdy tylko znów pomyślisz o czymś złym, przypomnij sobie o swoim postanowieniu i natychmiast skup się na czymś innym.
Przemyśl swoje myśli
Ciężko jest zdefiniować i opisać każde uczucie, które w nas siedzi. Wiele z nich nie ma żadnej nazwy i nie sposób opowiedzieć o nich drugiemu człowiekowi, zwłaszcza jeśli jest to jakieś skrajne, bardzo silne uczucie, z jakim nie spotykamy się na co dzień. Spróbuj jednak na chwilę powstrzymać wszelkie działania i opisz to, co czujesz. Jak nazwałabyś obecnie to, co w tobie siedzi? Czy kojarzy ci się to z czymś? A może twój organizm reaguje na to w szczególny sposób? Co najczęściej wywołuje dane uczucie? Nie bój się o tym wszystkim myśleć. To dość brutalne, ale wszystkie nasze uczucia, czyli to, co wydaje się nam czymś ulotnym i nienamacalnym, są jedynie chemicznymi lub elektrycznymi oddziaływaniami naszego mózgu i nie ma w tym ani krzty sił nadprzyrodzonych.
Wyłapuj poszczególne myśli
Zrób sobie pewien test i zastanów się, o czym najczęściej myślisz. W czasie zwykłego dnia zarządź momenty kontrolne, w których szybko rozpoznasz myśl, którą aktualnie masz w głowie. To ćwiczenie pozwoli ci nie tylko nauczyć się kontrolować myśli, ale także bardzo dużo powie ci o tobie samej. Zapisz wyniki i zastanów się, dlaczego wyniki są takie a nie inne. Jeśli większość myśli była negatywna, to może czas coś zmienić w życiu? Być może masz do rozwiązania pewien problem, który nie pozwala ci normalnie żyć? Nie bagatelizuj swoich codziennych myśli, bowiem to właśnie stosunek dobrych myśli do tych złych zazwyczaj świadczy o tym, czy jesteśmy szczęśliwi.