W jaki sposób zostać groomerem?
W jaki sposób zostać groomerem?
Choć nazwa groomer brzmi obco, nie jest to całkowicie dziwny, nieznany zawód. W tłumaczeniu na polski jest to nic innego, jak psi fryzjer, który dba o wygląd zwierząt, przycinając ich futra, modelując, czyszcząc, jak również obcinając paznokcie. W Europie zachodniej jest to już popularne zajęcie, jednak w Polsce dopiero się rozwija – nie oznacza to jednak, że masz rezygnować z zostania psim fryzjerem, musisz tylko dowiedzieć się, jak to zrobić.
Miłość do zwierząt
Żeby zostać groomerem, trzeba przede wszystkim kochać zwierzęta, bez tego nie tylko nie będzie się dobrze wypełniać obowiązków, ale dodatkowo nie zapanuje się nad futrzastymi klientami. Zwierzęta trzeba umieć opanować, uspokoić, ponieważ nie każdy pies, który zostanie oddany do strzyżenia, będzie stał lub siedział spokojnie. Mogą się zdarzyć bardzo wystraszone psiaki, agresywne, niespokojne, które trzeba szybko okiełznać, żeby móc z nimi pracować.
Wiedza groomera
Groomer zajmuje się przede wszystkim strzyżeniem oraz przycinaniem psiej sierści, lecz nie tylko. Wiedza groomera powinna być znacznie szersza i obejmować również zabiegi pielęgnacyjne związane z sierścią, udzielanie porad właścicielom, umiejętność dbania o psią sierść, przycinanie pazurów, czyszczenie uszu. Dzięki temu każdy zwierzak z wizyty od psiego fryzjera wyjdzie idealnie wypielęgnowany.
Nauka na groomera
Jak już wspomnieliśmy, w Polsce zawód groomera nie jest jeszcze szczególnie popularny. Odpowiednią wiedzę można zdobyć albo wyjeżdżając do szkół zagranicznych, albo korzystając z nauki na nielicznych kierunkach tego typu w Polsce, bądź na kursach specjalistycznych, na których można uzyskać odpowiednią wiedzę i uprawnienia. Kursy takie pozwalają również na odbycie praktyk w już istniejących salonach.
Relacje z właścicielem
Kursy, szkoły, wrodzona miłość do zwierząt pozwalają na poprawne zajmowanie się zwierzętami, jednak nie tylko z psami trzeba umieć postępować. Ważne jest także nawiązywanie kontaktu z właścicielem i umiejętność uspokojenia go, gdyż właściciel zwierzaka nieraz jest bardziej zdenerwowany wizytą niż jego pupil. Takie zachowanie rzutuje również na psa, dlatego trzeba spokojnie, bez zdenerwowania umieć zrelaksować inną osobę, wyjaśniając jej, na czym będzie polegać dany zabieg.
Gdzie pracować?
Po ukończeniu niezbędnych szkół i zdobyciu pewnego doświadczenia w czasie praktyk można przejść do wykonywania zawodu. W zależności od możliwości, jak i wygody można albo zatrudnić się w już istniejącym salonie, albo założyć własny.