Jak pielęgnować konia?
Jak pielęgnować konia?
Aby koń był zdrowy i w dobrej kondycji, musi być starannie pielęgnowany i mieć właściwe warunki. Zaniedbane zwierzę choruje i nie może wykonywać swoich zadań oraz jest narażone na dyskomfort, do czego odpowiedzialny właściciel nie powinien dopuścić. Właściwe karmienie, codzienna higiena i odpowiednia porcja ruchu to absolutne minimum. Konieczna jest także opieka lekarska i profilaktyka, chociażby niezbędne szczepienia. Jak pielęgnować konia, dowiesz się z tego artykułu.
Pasza dla konia
Paszę dla konia należy wybrać odpowiednio – inaczej karmi się konia ciężko pracującego, inaczej kucyka, konia-seniora czy klacz w ciąży. Konie powinny być karmione regularnie, jeśli o to nie dbamy, mogą wystąpić problemy z kolką. Podstawą jest pasza objętościowa, czyli siano (8 – 10 kg dziennie dla przeciętnego konia) albo trawa z pastwiska. Konie pasące się powinny mieć dostęp do trawy dobrej jakości. Łąkę należy nawozić i dosiewać, a także usuwać z niej trujące rośliny. Kiedy pasący się na marnym pastwisku koń naje się piachu, będzie miał kolkę. Pasze treściwe, czyli zboża, w tym owies, podaje się koniom wtedy, gdy mają duże zapotrzebowanie energetyczne. Należy pamiętać, aby koń otrzymywał posiłek na trzy godziny przed dużym wysiłkiem. Oprócz karmy podaje się koniom suplementy.
Pojenie konia
Koń powinien mieć cały czas dostęp do świeżej wody. Nie należy jedynie poić zwierzęcia bezpośrednio po dużym wysiłku.
Codzienna higiena
Koń powinien być czyszczony za pomocą szczotki i zgrzebła. Należy codziennie usuwać błoto, martwe włosy oraz zaklejki oraz przemywać okolice oczu, pyska i odbytu, a co kilka dni rozczesywać grzywę i ogon. Sprawdzamy, czy na skórze nie ma żadnych skaleczeń albo kleszczy.
Pielęgnacja kopyt
Bardzo ważną dla zdrowia i kondycji konia sprawą jest pielęgnacja kopyt. Trzeba je codziennie czyścić z błota i resztek ściółki, a także myć i natłuszczać. Jeśli koń porusza się po twardej nawierzchni, powinien być podkuty. W takim przypadku kopyta nie ścierają się samoistnie i konieczne jest ich werkowanie co 6 – 8 tygodni.
Ruch
Koń powinien mieć odpowiednią ilość ruchu. Jest to ważne nie tylko dla jego kondycji fizycznej, ale także psychicznej. Zwierzę zamknięte w ciasnym boksie nudzi się, czego efektem są nałogi, takie jak tkanie czy heblowanie. Są one szkodliwe dla konia, a nie jest łatwo wyeliminować tego typu zachowania.
Pomieszczenie
Pomieszczenie dla koni chroni je przed zimnem, deszczem i wiatrem, a latem przed słońcem. Powinno być czyste, ściółkę należy wymieniać często, by koń nie stał w gnijącej, mokrej słomie, bo może nabawić się chorób kopyt, na przykład gnicia strzałki. W stajni powinna być również odpowiednia temperatura (8 – 15 stopni Celsjusza, a zimą minimum 5). Stajnia powinna być oświetlona, sucha, bez przeciągów. Dobrze byłoby, gdyby w boksie znajdowała się lizawka dla konia.
Derki
Przed zimnem, wiatrem, deszczem, a także słońcem i owadami chronią konia specjalne derki, inne na zimę i na lato oraz dostosowane do czynności, jakie wykonuje koń.