Jak poprawnie korzystać z sauny?
Jak poprawnie korzystać z sauny?
Prawidłowo przeprowadzone zabiegi w saunie mają niewątpliwie korzystny wpływ na stan zdrowia całego organizmu. W poniższym artykule przedstawimy zalety korzystania z sauny oraz sposób, w jaki należy to robić.
Zalety korzystania z sauny
Przebywanie w podwyższonej temperaturze podnosi ciepło ciała do ok. 38°, a nawet 39° C. Na początku zwalnia proces oddychania, ale z czasem oddech zaczyna być coraz szybszy i pogłębiony. Po wizycie w saunie zmniejsza się ilość dwutlenku węgla, który wydychasz z płuc. Ma to bardzo dobry wpływ na cały układ oddechowy.Pobyt w saunie ma również korzystny wpływ na przemianę wodno-elektrolitową. Będąc w saunie, zaczniesz się niewątpliwie pocić. W ten sposób możesz nawet utracić do 3 kg masy ciała.Sauna przyspiesza krążenie krwi. Poprawia się wtedy również przemieszczanie jej do skóry i mięśni. Układ krwionośny wykonuje wtedy podobną pracę, jak w czasie lekkiego wysiłku fizycznego. Pod wpływem wizyty w łaźni fińskiej zwiększa się również produkcja erytrocytów oraz zawartość hemoglobiny. W ten sposób krew ma poprawioną zdolność transportu tlenu, co podnosi wydolność całego organizmu.Wizyta w saunie zwiększy również siłę i szybkość skurczu mięśniowego. Jest bardzo efektywnym środkiem odnowy biologicznej dla wszystkich partii mięśni.Samo korzystanie z sauny wydaje się proste. Udając się do niej, musisz jednak pamiętać o pewnych zasadach.
Przed wejściem do sauny
Zaopatrz się w dużą ilość niegazowanej wody mineralnej. Przebywanie w saunie powoduje utratę wody, więc aby się nie odwodnić, musisz dużo pić.Zanim wejdziesz do sauny, usuń wszystkie elementy ozdobne, np. zegarek oraz całą biżuterię. Do sauny powinieneś wejść nago, zawinięty jedynie w ręcznik, który będzie pochłaniał pot.
Kontrola temperatury i wilgotności powietrza wewnątrz sauny
Po wejściu do sauny sprawdź, jaka panuje w niej temperatura. Powinna być w granicach 80 – 110° C. Pamiętaj również o tym, aby w jej wnętrzu utrzymywać wilgotność w granicach 10 – 15 %. Zbyt niska wilgotność sprawi, że pot będzie odparowywał ze skóry znacznie szybciej, przez co stanie się ona przesuszona. Wilgotność zwiększysz, polewając kamienie wodą.
Jak długo możesz przebywać w saunie?
Nie ma wyznacznika czasowego dla korzystania z sauny. Osoby o większej masie ciała mogą w niej przebywać dłużej od tych znacznie szczuplejszych. Początkującym zaleca się jednak, aby każdorazowo przebywać w niej od ośmiu do dwunastu minut. Z sauny powinno się korzystać raz w tygodniu, wchodząc do niej trzy do pięciu razy. Jeżeli jesteś jedną z osób, które są narażone na częstszy wysiłek fizyczny, możesz korzystać z niej dwa razy na tydzień.
Ochładzanie organizmu
Po wyjściu z sauny koniecznie musisz schłodzić ciało letnią wodą, a stopy wykąpać w ciepłej. Schładzać ciało powinieneś w następujący sposób. Zacznij od pięty prawej nogi i powoli kierować się w kierunku biodra. Następnie zawróć i skieruj się w dół. Teraz powtórz wszystko z lewą nogą. Teraz musisz oblać prawą rękę, zaczynając od dłoni i zmierzając w stronę barku. To samo powtórz lewą ręką. Teraz możesz oblać całe plecy. Czas na schłodzenie tułowia. Zacznij od prawej strony prawej strony, kończąc po lewej. Następnie ochłódź głowę. Teraz powinieneś wykąpać stopy w ciepłej wodzie.
Zakończenie cyklu przebywania w saunie
Po schłodzeniu ciała po ostatnim wejściu do sauny powinieneś odczekać ok. 10 minut w pomieszczeniu o temperaturze 19 – 22°C do momentu, w którym poczujesz, że twoje ciało samo się poci. Teraz będziesz mógł wziąć końcowy prysznic.