Jak poprawnie mrozić zioła?
Jak poprawnie mrozić zioła?
Zioła są z pewnością jednym z najlepszych dodatków do potraw, jaki można znaleźć. Ich zaletą jest możliwość hodowania ziół we własnym domu, w doniczkach. Bazylia, oregano, mięta, wszystkie one z powodzeniem rosną w kuchni albo na parapecie. Jeśli obrodziły bujnie, warto zebrać je i zamrozić, aby nie uschły niewykorzystane, lecz przydały się do urozmaicania potraw wiosną, latem oraz zimą. Oto kilka sposobów na przechowywanie ziół w zamrażalniku.
Kostki lodu z ziołami
Jeden z popularniejszych sposobów na mrożenie ziół. Wystarczy porwać dowolne zioło, np. tymianek, na mniejsze części. Można mrozić zarówno bardzo drobne kawałki ziół, jak i łodyżki, połamane na części. Zioła ułożyć w plastikowym albo silikonowym pojemniku do lodu, po czym zalać przestudzoną, przegotowaną wodą, aż do krawędzi pojemnika. Wstawić ostrożnie do zamrażalnika. Po dobrym zamrożeniu powstaną zgrabne kostki, które będzie można wrzucać do sosów albo do zup, aby urozmaicić danie dowolnym ziołowym aromatem.
Mrożenie w oleju
Tymianek, bazylia, oregano to zioła, które można zamrozić również w oleju. Dzięki temu uzyska się 2 w 1, zwłaszcza w przypadku chęci dodawania ziół do sosów, w których wymagane jest dodanie oleju albo oliwy z oliwek.Sposób przyrządzania jest podobny jak w kostkach lodu. Zioła należ posiekać albo porwać na bardzo małe kawałki i ułożyć w pojemniku na kostki lodu. Następnie zalać dobrej jakości oliwą z oliwek bądź olejem rzepakowym. Wstawić do zamrażalnika i w nim je przechowywać, wyciągając pojedyncze kostki ziołowe, gdy są potrzebne do przyrządzanej właśnie potrawy.
Mrożone suszonki
Zebrane z domowej uprawy albo kupne zioła dokładnie wysuszyć. Najszybciej można zrobić to w piekarniku, ustawiając go na 35 stopni Celsjusza. Same zioła ułożyć na blasze do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia, po czym wsunąć do pieca. Suszyć przy uchylonych drzwiach piekarnika, aż będą całkowicie pozbawione wilgoci. Tak wysuszone zioła, łamiące się w palcach z delikatnym trzaskiem, umieszczać w woreczkach przeznaczonych specjalnie do mrożenia. W 1 woreczku powinna znaleźć się 1 garść ziół. Zamknąć szczelnie woreczek, pozbawiając go wcześniej powietrza. Włożyć do zamrażalnika i wykorzystywać, gdy przyjdzie na to ochota, np. do posypywania ziemniaków. Poza tymiankiem i oregano, które są najpopularniejszymi ziołami, można mrozić tak również koperek.
Przygotowanie ziół do mrożenia
Zanim rozpocznie się mrożenie ziół, trzeba je odpowiednio przygotować do tego. Przede wszystkim należy dokładnie je umyć. Jeśli zioło ma wyraźne listki, np. bazylia, trzeba oczyścić każdy listek, a następnie osuszyć. Po wysuszeniu można posiekać zioła na bardzo drobne kawałki lub połamać na pojedyncze łodyżki i odciąć najbardziej zgrubiałe części. Tak przygotowane zioła nadają się do mrożenia.