Jak poradzić sobie z katarem?
Jak poradzić sobie z katarem?
Katar to jedna z bardziej uciążliwych przypadłości. Z nosa leje się nieprzyjemna woda, zbiera się ropa, oddychanie jest utrudnione. Im dłużej katar trwa, tym bardziej jest męczący. Niestety, okres jesienno-zimowy, jak również przedwiośnie to okresy zwiększonego ryzyka pojawienia się kataru, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Spray i woda morska
Jednym ze sposobów na szybkie wyleczenie kataru jest stosowanie sprayów z wodą morską. Dzięki nim można oczyścić jamę nosową z bakterii, rozpuścić wydzielinę i oczyścić nos. Spraye są łatwe do aplikowania, nie powodują dyskomfortu. W podobnie korzystny sposób działa również samodzielnie wykonany roztwór wody oraz soli morskiej. Dodatkową zaletą sprayów jest zmniejszanie obrzęku wewnątrz nosa.
Przydatna witamina C
Podczas kataru nie można zapominać o witaminie C i rutynie. Warto przyjmować tabletki z tymi dwoma składnikami, ponieważ wzmacniają one naczynia krwionośne, nadwątlone poprzez stan zapalny w jamie ustnej. Wzmocnienie naczyń zmniejsza również stan zapalny oraz przepuszczalność błon śluzowych, a co za tym idzie, powoduje, że ilość wydzieliny w nosie zaczyna się zmniejszać.
Inhalacje ziołowe na katar
Jednym z najlepszych domowych sposobów na leczenie kataru są inhalacje ziołowe. Jeżeli nos jest bardzo mocno zapchany wydzieliną i o swobodny oddech coraz trudniej, inhalacje mogą pomóc. Są one bardzo proste w przygotowaniu. Wystarczy przelać 1 l wrzątku do miski i dodać 1 łyżkę wybranych ziół: rumianku, mięty, szałwii. Wymieszać.Nad naparem należy pochylić głowę i wdychać lecznicze opary przez 8 – 10 minut. Inhalacje można wykonywać raz dziennie, aż do ustąpienia objawów kataru.Zamiast ziół można używać również olejków eterycznych. Najlepiej sprawdzają się olejki cytrusowe oraz eukaliptusowy.
Tabletki na katar
Czasami same domowe środki nie zadziałają i katar potrzebuje interwencji farmakologicznej. Bardzo dobrze sprawdzają się tabletki na katar. Są nawet skuteczniejsze niż popularne krople na katar, szybciej odblokowują nos z zalegającej wydzieliny i nie spływają do gardła, jak dzieje się to w przypadku kropli. Wystarczy połknąć.
Rozgrzewające napoje
W szybszym leczeniu kataru pomagają również rozgrzewające napoje – herbata z miodem i cytryną, herbata z sokiem malinowym, a nawet grzane wino z przyprawami takimi jak imbir oraz cynamon. Dzięki nim temperatura ciała wzrasta i znacznie łatwiej jest uporać się z bakteriami, które znajdują się w jamie nosowej i które mogłyby spowodować poważniejsze przeziębienie, obejmujące całe ciało.