Jak poradzić sobie z myszą w domu?
Jak poradzić sobie z myszą w domu?
Bardzo wiele domostw boryka się z problemem wizyt nieproszonych gości w postaci tych małych szkodników. Choć mysz sama w sobie nie jest dla nas groźna, to ich obecność jest wysoce niepożądana i może stanowić ogromny dyskomfort. Jeśli zauważyłaś u siebie w domu mysz albo efekty jej grasowania, czyli np. mysie bobki albo nadgryzioną żywność, to musisz działać szybko. Myszy bardzo rzadko działają same, szybko się rozmnażają i jeśli postanowią urządzić sobie w twoim domu hotel połączony z porodówką, to możesz mieć nie lada kłopot. Jak z nimi walczyć?
Posprzątaj w domu
Umyj wszelkie zakamarki w kuchni z resztek jedzenia. Myszy uwielbiają zagracone, zaniedbane pomieszczenia, gdyż łatwo mogą się w nich ukryć oraz zawsze znajdą jakiś skrawek pożywienia, którym się posilą. Aby wyeliminować to zagrożenie, pozbądź się wszelkich położonych luźno artykułów spożywczych i schowaj je do szczelnych pojemników albo do lodówki. Śmieci wyrzucaj na bieżąco albo kup kosz na śmieci z pokrywą. Wynieś z domu wszelkie graty, które nie są ci potrzebne, a stanowią idealną kryjówkę dla myszy.
Zidentyfikuj drogę, którą przyszła
Aby zabezpieczyć się przed napływem kolejnych szkodników, postaraj się znaleźć dziurę, którą mysz weszła do twojego mieszkania. Może to być naprawdę bardzo trudne, ale jest konieczne. Mogą to być szczeliny w ścianie, otwory, niezapieczone odpływy czy okienka. Jeśli masz otwarte całymi dniami drzwi wejściowe, to zamknij je na jakiś czas, nim nie rozprawisz się z myszą. Jeśli uda ci się ją zamknąć w jednym pomieszczeniu, to dopilnuj, by nigdzie ci nie uciekła. Zatkaj wszystkie podejrzane otwory, które mogłyby posłużyć jako droga do twojego mieszkania. Możesz przechytrzyć mysz i rozsypać w miejscu jej grasowania biały talk. Dzięki temu zobaczysz ślady stópek i dowiesz się, skąd przyszła.
Rozłóż pułapki
Niedrogim sposobem na walkę zbrojną z myszami jest zakup pułapek. Najtańsze, drewniane można kupić już po 2 zł, a większe, plastikowe po ok. 5 zł. Kup kilka albo nawet kilkanaście takich pułapek i porozstawiaj w miejscach, gdzie znalazłeś ślady działalności gryzonia. Nie ustawiaj ich oczywiście na środku pokoju, gdyż myszy raczej nie wychodzą na takie otwarte tereny i wolą chować się w zakamarkach. Umieść więc pułapki tam, gdzie czują się w miarę bezpiecznie. Pamiętaj, że przynęta znajdująca się na języku pułapki musi być jedynym pokarmem, jaki znajdą w twoim mieszkaniu. Na nic się zda pułapka, jeśli będą miały szeroki dostęp do różnych resztek jedzenia w całej kuchni.
Zorganizuj polowanie
Jeśli nie chcesz żyć z myślą, że w twoim mieszkaniu znajduje się mysz, zorganizuj polowanie na nią. Będziesz musiała poprosić o pomoc znajomych, którzy nie boją się myszy, gdyż konieczne będzie odsuwanie mebli. Przejrzyj wszystkie zakamarki swojego mieszkania i uzbrojeni w miotły zapolujcie na gryzonia. Jeśli boisz się zrobić to sama, możesz zadzwonić po specjalną ekipę deratyzacyjną, która nie tylko pozbędzie się myszy, ale również pomoże ci chronić się przed nimi na przyszłość.