Jak porozumiewać się z innymi bez użycia słów?
Jak porozumiewać się z innymi bez użycia słów?
To, co mówimy, to jedynie część komunikatu, docierającego do odbiorcy. Bardzo wiele mówi o nas to, co przekazujemy na ogół nieświadomie i bez użycia słów. Mowa ciała, mimika czy gesty potrafią nas zdradzić, jeśli na przykład mijamy się z prawdą. Ale znając elementy mowy ciała, możemy skutecznie komunikować się z innymi i wpłynąć na to, jakie wywieramy wrażenie. Jak porozumiewać się z innymi bez użycia słów, dowiesz się z tego artykułu.
Szata zdobi człowieka
Choć znane porzekadło głosi, że to nie szata zdobi człowieka, ubiór jest bardzo ważną częścią niewerbalnego komunikatu. Jeśli chce się wywrzeć pozytywne wrażenie, należy ubrać się stosownie do okoliczności i nie łamać powszechnie znanych zasad. Tak więc nie wkładamy sportowych butów do garnituru, a w sytuacji oficjalnej nie prezentujemy się w kusej sukience. Oczywiście ubiór musi być nie tylko stosowny, ale także schludny. Plama, urwany guzik czy urwana listwa u spódnicy komunikują bowiem to, czym raczej nie należy się chwalić.
Zapach to też komunikat
Perfumy albo wodę kolońską także należy dobrać starannie. Zapach powinien pasować do typu urody, ale i okoliczności i pory dnia. Ciężki, zmysłowy zapach raczej nie przystaje do okoliczności takich jak egzamin czy rozmowa kwalifikacyjna. Bardzo złe wrażenie można wywrzeć, perfumując się zbyt obficie, zwłaszcza jeśli perfumy nie są dobrej marki. Warto jeszcze wspomnieć o zapachach, których nie powinno być. Jeśli jest gorąco albo pocimy się ze zdenerwowania, trzeba używać dobrych antyperspirantów.
Gesty
Gesty doskonale uzupełniają nasz komunikat werbalny. Można nimi wyrażać uczucia, podkreślać pewne fragmenty wypowiedzi, określać pojęcia. Gesty są zakotwiczone w danej kulturze i powszechnie zrozumiałe. Nie wszystkich jednak można używać w każdej sytuacji. Gesty zbyt poufałe albo wulgarne użyte w okolicznościach oficjalnych dają nam złe świadectwo.
Mimika
Niektóre osoby potrafią doskonale skrywać emocje pod maską, mówimy o nich, że mają „pokerową twarz”. Po innych od razu widać, co czują. Warto poznać swoją mimikę, chociażby strojąc miny do lustra. To jest komunikat, którego my nie dostrzegamy, a bardzo wiele mówi naszemu rozmówcy. Szczególną uwagę należy zwrócić na oczy (rozbiegane wskazują na osobę niepewną, uciekające w bok – na kłamcę) oraz uśmiech. Sztuczny, nieszczery uśmiech to także nie najlepszy komunikat.
Mowa ciała
Bardzo istotnym, elementem komunikacji niewerbalnej jest mowa ciała. Jest ona przedmiotem badań i można dowiedzieć się bardzo wiele na ten temat z książek i stron internetowych. Warto zgłębić tę kwestię, aby lepiej rozumieć innych i nie ujawniać o sobie tego, co wolelibyśmy ukryć, na przykład braku pewności siebie.