Jak prawidłowo posadzić truskawki?
Jak prawidłowo posadzić truskawki?
Truskawki to rośliny, które tolerują większość typów gleby i nie są zbyt wymagające w uprawie. Potrafią przetrwać w warunkach atmosferycznych panujących np. w zimnej i mokrej Szkocji lub gorącej Hiszpanii. Dlatego też uprawa tych roślin jest możliwa praktycznie na całym świecie. Jeżeli więc wybierzesz odpowiedni rodzaj tych roślin i będziesz uprawiał je w szklarni, możesz cieszyć się owocami truskawek nawet od wczesnego lata do połowy jesieni.
Wybór
W ogrodnictwie jest tak, że wybór odpowiedniego miejsca uprawy i jego przygotowanie mało kiedy okazuje się czasem straconym. Jednak zanim zaczniesz przekopywać swój ogródek lub działkę, powinieneś podjąć pewne decyzje. Przede wszystkim musisz wybrać miejsce, które będzie chronione przed wiatrem i będzie znajdowało się w świetle słońca przez większą część dnia. Dobry dostęp do wody, przepływ powietrza i nasłonecznione miejsce są kluczem do wspaniałych zbiorów. Są dwie główne grupy truskawek: te, które owocują tylko latem, i te tak zwane całoroczne. Ostatnie określenie może być nieco mylące, gdyż rośliny nie produkują owoców przez dwanaście miesięcy w roku. Jednak możesz spodziewać się ich owoców od sierpnia do późnej jesieni. Truskawki są mało odporne na wirusy i choroby gleby. Z tego powodu powinieneś kupić swoje sadzonki w renomowanym sklepie. Roślinki, które otrzymasz od dobrego znajomego, mogą niestety okazać się stratą czasu.
Przygotowanie
Z glebą jak z rodziną, jej się nie wybiera. Możesz ją jednak trochę ulepszyć. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z nawożeniem. Gleba, która posiada zbyt wiele substancji organicznych, doprowadzi do wypuszczenia i rozrostu liści zamiast pięknych, czerwonych i soczystych owoców. Sprawdź odczyn gleby i jeśli to możliwe, zmień go do pH 6,5. Gleba, która była nawożona poprzedniego roku, jest idealna na początek, jednak będzie potrzebowała dodatku kompostu. Odpowiednią ilością będą jedne taczki na około 4 metry kwadratowe. Zarówno ciężkie, jak i lekkie gleby czerpią korzyści ze zgniłych liści, zaś same truskawki bardzo dobrze na nich rosną. Przed zasadzeniem swoich roślinek wmieszaj około pięciocentymetrową warstwę takich liści w każde 10 cm gleby.
Sadzenie
Truskawki są dostępne w dwóch wersjach sadzonek. Pierwsza z nich jest uprawiana w inspekcie od kwietnia do sierpnia, a druga w wersji otwarto-przestrzennej dostępnej od października do kwietnia. Ta pierwsza ma ogromną przewagę, gdyż prawdopodobnie będzie równie dobrze owocować w późniejszych latach. Rośliny, które zasadzisz po sierpniu, niestety będą stopniowo zapewniać coraz mniejsze zbiory, w odniesieniu do tego, jak późno zostały zasadzone. Ze swoich roślin będziesz mógł korzystać najwyżej trzy lata, więc najlepiej, abyś posadził je najpóźniej w drugiej połowie lipca. Sadzonki powinny zostać zasadzone jak najszybciej na grządce lub w doniczkach. Zasadź rośliny w odległości około 35 – 45 centymetrów pomiędzy kolejnymi sadzonkami. Musisz uważać, żeby nie zostawiać odsłoniętych korzeni i nie zakopywać koron roślin. Po umieszczeniu roślinek w ziemi delikatnie uklep glebę wokół nich.
Dalsza pielęgnacja
Wiosną, gdy rośliny zaczną kwitnąć, usuń wszystkie martwe liście i zacznij regularnie sprawdzać rośliny w poszukiwaniu mszyc oraz innych szkodników. Jeżeli twoje truskawki przestaną rosnąć, koniecznie usuń je, gdyż jest to oznaką wirusa. Kiedy owoce zaczną się formować, zasyp zbiory ściółką ze słomy, aby utrzymać wilgoć w glebie i owocach. Jeżeli uprawiasz swoje truskawki, używając włókniny, nie musisz używać słomy. Z początkiem czerwca twoje rośliny będą produkować nadmiar przyrostów. Możesz je pozostawić tak, by utworzyły rządek szerokości około 35 – 40 cm, usuwając jedynie te, które wychodzą poza linie. W ten sposób uzyskasz większą ilość owoców, jednak będą one mniejsze. Mogą być również przyczyną chorób, dlatego możesz również usuwać wszystkie nowe przyrosty. Po zbiorach oczyść grządkę, przycinając w tym celu wszystkie liście. Usuń również pozostałości słomy i umieść ją w kompostowniku. Przycinając rośliny, musisz uważać, by nie uszkodzić przy tym ich koron.
Uprawianie z folią
Jeżeli chcesz mieć piękne zbiory i nie mieć przy tym do czynienia z chwastami, powinieneś zaopatrzyć się w folię polietylenową. Wybierając tę formę uprawy, musisz pamiętać o odpowiednim nawadnianiu roślin, gdyż ten materiał nie pozwala wodzie swobodnie przenikać do gleby. Przy uprawie roślin pod folią nie będziesz musiał używać słomy.
Kolejne lata
Grządki truskawek nie przetrwają więcej niż 3 lata. W tym czasie owoce będą coraz mniejsze, a same rośliny będą coraz bardziej podatne na ataki wirusów. Będziesz musiał pomyśleć więc o zmianie miejsca uprawy. Na miejscu dotychczasowej grządki z truskawkami możesz posadzić np. kwiaty lub rabarbar. Unikaj sadzenia truskawek na miejscach, w których w ostatnich trzech latach rosły inne truskawki lub maliny. W międzyczasie możesz ulepszyć glebę, np. przy użyciu warstwy przegniłych liści. Jeżeli posiadasz bardziej ubogie gleby, powinieneś użyć kompostu, który odpowiednio wzbogaci ziemię. Jeżeli twoje rośliny produkują dużo mocno zielonych liści, oznacza to, że masz glebę bogatą w związki azotu. Pamiętaj, żeby usuwać warstwę ściółki, jak w poprzednich latach uprawy owoców.