Pielęgnacja hiacyntów – podstawowe zasady
Pielęgnacja hiacyntów – podstawowe zasady
Istnieją trzy gatunki hiacyntów, jednak najczęściej uprawianym spośród nich jest Hyacinthus orientalis. Wszystkie rośliny z tej rodziny pochodzą ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Jednak hiacynty rosną doskonale w ogrodach, szklarniach czy na parapetach domów na całym świecie. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące odpowiedniej pielęgnacji tych kwiatów. Dzięki nim będziesz mogła cieszyć się prawidłowo rozwijającą się rośliną, która przyozdobi twój ogród lub doniczkę pięknymi kwiatami.
Kwitnięcie
Jeżeli uprawiasz hiacynty w domu, ich kwiatami będziesz mogła się cieszyć w okresie od grudnia do kwietnia. Kwiaty hodowane w ogrodzie kwitną raz w roku – na wiosnę.
Stanowisko
Hiacynty powinny rosnąć w nasłonecznionym miejscu. Jeżeli na stanowisku, w którym je hodujesz, przeważa cień, kwiaty będą rozwijały się znacznie gorzej. Postaraj się więc poszukać takiego punktu, który chociaż przez parę godzin dziennie znajduje się w zasięgu promieni słonecznych. Hiacynty możesz trzymać zarówno w domu, jak i na balkonie czy w ogrodzie.
Sadzenie
Hiacynty powinno się sadzić jesienią. Zanim jednak wsadzisz je do ziemi, powinnaś przez około 8 – 9 tygodni trzymać je w ciemnym miejscu, w którym panuje temperatura w granicach 4 stopni Celsjusza. Idealna w tym celu będzie piwnica. Po upływie dwóch miesięcy trzeba ukorzenić rośliny i przenieść w ciepłe miejsce z dostępem do światła słonecznego.
Gleba
Ziemia, w której posadzisz hiacynty, musi być żyzna i przepuszczalna. Najlepiej, jeśli zakupisz ziemię ogrodniczą. Rosnące w niej rośliny z reguły są ładniejsze i zdrowsze niż te, które rosną w ziemi dostępnej w ogrodzie. Jeżeli chcesz posadzić kwiaty w doniczce, na jej spód wrzuć parę kamieni. Dzięki temu zwiększysz przepuszczalność gleby.
Podlewanie
Hiacynty są roślinami, które dziko rosnące możesz spotkać w pobliżu strumyków. Bardzo lubią wilgotne, ale nie podmokłe podłoże. Jeżeli chcesz hodować hiacynty, pamiętaj o systematycznym podlewaniu w celu utrzymania odpowiedniej wilgotności gleby.