Jak przestawić się na zdrowy styl życia?
Jak przestawić się na zdrowy styl życia?
Zdrowie jest bardzo cenne, wie o tym każdy, ale dbać o nie zaczynamy na ogół dopiero wtedy, gdy organizm zaczyna szwankować. Stajemy się częstym gościem w gabinetach lekarskich i zabiegowych, zostawiamy sporo pieniędzy w aptece i pocieszamy się, że tak po prostu jest, człowiek jest coraz starszy, a zatem choruje. Takie pogodzenie się z losem nie jest jednak właściwą postawą. Można zapobiec pogarszaniu się kondycji swojego organizmu i wieść naprawdę udane, szczęśliwe życie. Wymaga to jedynie zmiany swoich nawyków i przestawienia się na zdrowy styl życia.
Stajesz się tym, co jesz
Jeśli uważasz, że to, co jest zdrowe, nie jest smaczne, czeka cię praca nad zmianą przyzwyczajeń żywieniowych. Na ogół jemy za dużo potraw słodkich, słonych i tłustych. Bardzo łatwo się od nich uzależnić. Wiele osób sądzi, że nie można najeść się, jeśli nie zje się solidnej porcji mięsa lub wędliny, zwłaszcza jeśli ktoś jest aktywny fizycznie (ciężko pracuje lub uprawia sport). Należy jednak zadbać o to, by posiłki były poprawnie zbilansowane, nie może w nich zabraknąć odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Zdecydowanie należy radykalnie ograniczyć spożywanie słodyczy, chipsów, produktów przetworzonych, konserwowanych chemicznie, zawierających sztuczne barwniki i polepszacze smaku. Dania fast-food, zupki czy ciasta z torebki nie mają w zasadzie żadnej wartości, oszukujemy w ten sposób głód, ale organizm na tym nie korzysta.
Ważne jest, co pijemy
Najzdrowszym napojem jest po prostu woda – źródlana, mineralna albo nawet „kranówka”, pod warunkiem, że instalacja oraz ujęcie są w dobrym stanie technicznym. Bardzo zdrowa jest woda z dodatkiem cytryny, wypita rano ułatwia wydalanie z organizmu toksyn. Bardzo zdrowa jest także zielona herbata, która również usuwa toksyny i jest antyoksydantem. Bezcenny napój, jakim jest yerba mate, wymaga, by go poznać i docenić, ale warto się nim zainteresować – ma między innymi działanie pobudzające i odchudzające. Godne polecenia są herbatki owocowe i ziołowe oraz naturalne soki owocowe i warzywne. Najczęściej jednak pijemy co innego – kawę, która wypłukuje nam z organizmu magnez (rano zamiast śniadania, co jest zabójcze dla naszego żołądka), mocną czarną herbatę, alkohol, napoje gazowane i tak zwane soki owocowe (słodkie napoje z koncentratu owocowego). Te napoje są smaczne i przywykliśmy do nich, ale zakwaszają organizm, a nawet mogą powodować odwodnienie, gdyż zaburzają naszą gospodarkę wodną.
Nie jesteśmy stworzeni do siedzenia
Postawa siedząca, którą na ogół przyjmujemy przez większą część dnia (podczas pracy i odpoczynku w domu na kanapie) jest bardzo niezdrowa i w dużym stopniu obciąża kręgosłup. Dlatego między innymi kiedy tylko możemy, powinniśmy się ruszać. Ruch jest cudownym lekarstwem na wiele dolegliwości. Nie tylko wpływa korzystnie na układ kostno-szkieletowy i sercowo-naczyniowy, ale także usprawnia pracę układu nerwowego i mózgu (ponieważ się dotleniamy), wpływa korzystnie na trawienie, gospodarkę hormonalną i układ odpornościowy. Odpowiednio dobrane ćwiczenia powodują, że czujemy się lepiej, jesteśmy szczęśliwsi, wyglądamy młodziej. A poza tym – przestajemy mieć problemy z utrzymaniem właściwej wagi.
Co robić z wolnym czasem?
Wiele osób zapytanych o sposób spędzania wolnego czasu stwierdza, że go po prostu nie ma, ale to nieprawda. Jest to jedynie kwestia zarządzania czasem oraz oczekiwań. Nawet krótkie przerwy w codziennych zajęciach można racjonalnie wykorzystać, na przykład na krótki relaks albo gimnastykę. Warto zastanowić się, czy nie zmienić niektórych nawyków związanych z wypoczynkiem. Wieczór spędzony przed telewizorem z michą chipsów i piwem, wypad do pubu, a nawet grillowanie w ogrodzie będą mniej korzystne dla twojego zdrowia niż pół godziny pływania w basenie, przejażdżka na rowerze czy spacer z psem. Zamiast na zakupy do hipermarketu, może warto w weekend pojechać za miasto? Przestawienie się na zdrowy styl życia wymaga pewnych zmian codziennej rutyny, ale naprawdę warto.