Jak wzmacniać szkliwo zębów?
Jak wzmacniać szkliwo zębów?
Mocne szkliwo zębowe jest uważane za podstawę zdrowych zębów. Tym samym dbanie o nie oraz wzmacnianie stanowi niezbędną część pielęgnacji jamy ustnej. Okazuje się jednak, że często trudno jest poprawnie dbać o szkliwo i czasami szkodzi się mu, nawet o tym nie wiedząc. Żeby uniknąć takich sytuacji, dobrze jest dowiedzieć się, jak wzmacniać szkliwo, a poniższy artykuł doskonale się do tego nadaje.
Ograniczenie napojów gazowanych
Napoje gazowane potrafią dobrze smakować, od czasu do czasu każdy z chęcią wypije szklankę takiego napoju, zwłaszcza zimnego. Jednak zrobienie z napojów gazowanych podstawowego napoju każdego dnia to wielki błąd. Odbija się na wadze i odbija się na szkliwie zębów oraz ich wyglądzie. Stają się słabsze oraz mniej atrakcyjnie wyglądają – żółkną, psują się, stają się kruche przez ubytki w szkliwie, które powinno je zabezpieczać. Zły wpływ napojów gazowanych na zęby wynika z faktu, że znajduje się w nich kawas fosforowy, który zaburza przyswajanie wapnia. Powoduje to osłabienie struktury zębów.
Stop słodyczom
Niestety, na szkliwo zębów kiepsko działa również to, co słodkie. Dotyczy to nie tylko napojów, ale także zwykłych słodyczy. Batoniki, czekolada, ciastka, żelki, niekoniecznie są najlepszym pokarmem dla zębów. Najlepiej ograniczyć je do minimum, żeby nie nadwyrężać zębów i długo cieszyć się ich zdrowiem bez próchnicy, bez dziur, bez bólu.
Mleko w diecie
Choć zalety mleka okresowo bywają uszczuplane, nie da się ukryć, że jest to najlepszy dostarczyciel wapnia, który faktycznie może wzmocnić zęby. Wapń w mleku może być dobrze wchłaniany, szczególnie przez dzieci, które powinny pić jak najwięcej mleka oraz jeść dużo produktów mlecznych. Zawarty w mleku wapń wędruje do zębów, odbudowując je, wzmacniając, nie pozwalając na przypadkowe ubytki. Dodatkową zaleta jest zobojętnianie kwasów przez mleko, dzięki czemu ograniczone jest rozwijanie się bakterii w jamie ustnej.
Słoneczne spacery
To zaskakujące, ale również spacery w lekkim słońcu wpływają na jakość zębów. Wynika to z produkcji witaminy D, która wzmacnia kości i sprawia, że wapń jest lepiej przyswajany. Im go więcej w organizmie, tym lepiej, dlatego dla dobra zębów oraz reszty kośćca warto wybierać się na spacery.
Gumy do żucia
Żucie gumy jest niezwykle dobre dla wzmocnienia szkliwa zębów, pod warunkiem że jest to guma bez cukru. Guma mobilizuje ślinianki do wytwarzania większej ilości śliny, która nawilża jamę ustną, ma działanie antybakteryjne, jak również zawiera wapń i fosfor, które wspierają szkliwo zębów i chronią przed nadwyrężeniem.