Jak samodzielnie przygotować piramidę do pielęgnacji włosów?
Jak samodzielnie przygotować piramidę do pielęgnacji włosów?
Czy Twoje włosy są poważnie zniszczone i masz zamiar zabrać się za ich solidną regenerację? Jeśli tak, to zacznij ją od… stworzenia solidnego planu działania. Stwórz swego rodzaju rozkład pielęgnacji i regeneracji, w którym krok po kroku opiszesz wszystko, co masz zamiar po kolei zrobić dla swoich włosów. Liczy się bowiem systematyczność i trzymanie się raz obranych metod, aby jeszcze bardziej nie zmęczyć zarówno włosów, jak i skóry głowy. I uwaga – nie powinna to być zwykła lista czy tabelka, ponieważ w pewnym momencie najzwyczajniej w świecie się w niej pogubisz. Zrób sobie specjalną piramidę pielęgnacji włosów. Poniższy artykuł pokaże Ci, jak taką piramidę zrobić i powinno się znaleźć w jej poszczególnych częściach. A zatem do dzieła i powodzenia!
Przygotowania
Zacznij od schematycznego rysunku. Być może na początku nie będziesz sobie nawet zdawała sprawy z tego, jak bardzo okaże się on pomocny. Przygotuj sobie rysunek trójkąta podzielonego na pięć części za pomocą poziomych pasków. Od każdego z nich powinny odchodzić kreski lub strzałki, które będą informowały o częstotliwości wykonywania poszczególnych czynności, wpisanych w dane pole: codziennie, co kilka dni, raz w tygodniu, co dwa tygodnie, raz w miesiącu lub rzadziej. Przedziały czasowe dostosuj indywidualnie do tego, co planujesz robić w swoim programie. Teraz zastanów się dokładnie, co chcesz zrobić – najlepiej powypisuj sobie wszystkie możliwe zabiegi, jakie chcesz wykonać, a dopiero potem pogrupuj je w poszczególne części przygotowanej piramidy.
Codziennie i co kilka dni
Co powinnaś zrobić dla swoich włosów każdego dnia? W tym miejscu powinnaś wpisać mycie, czesanie i masaż skóry głowy. Jednakże uwaga – jeśli masz przetłuszczające się włosy, zrezygnuj z masażu, ponieważ może on nasilić Twój problem. Masowanie skóry pobudzi do działania gruczoły łojowe. W to miejsce możesz spróbować płukanek, odżywek czy wcierek. W tej części powinny się znaleźć również suplementy diety, które zapewne łykasz codziennie. Co kilka dni możesz wypić siemię lniane lub zrobić sobie naturalną maseczkę z żółtka czy octu, która poprawi połysk i wzmocni strukturę włosa. Warto także spryskiwać włosy mgiełkami ochronnymi, które zakupisz w drogerii.
Raz w tygodniu, raz w miesiącu lub okazjonalnie
Raz w tygodniu możesz użyć maski do włosów. Jest ona o wiele silniejsza niż zwykłe odżywki i bardziej obciąża włosy, dlatego też stosujemy ją rzadziej. Raz w tygodniu możesz włosy kremować, balsamować czy olejować – nie częściej! Jeśli farbujesz włosy, zafunduj im raz w tygodniu odżywianie proteinami. A jakie zabiegi możesz wykonać na włosach rzadziej – np. raz czy dwa razy w roku, na specjalne okazje? Na pewno trwałą czy prostowanie. Jeśli zaczniesz powtarzać je częściej, nici z odbudowy i regeneracji. Częściej możesz nawijać włosy na papiloty czy korzystać z lokówki. Raz w roku powinnaś także odwiedzić fryzjera, żeby podciął Ci zniszczone końcówki.