Jak skutecznie komplementować innych?
Jak skutecznie komplementować innych?
Przyglądając się ważności komplementów w życiu, musimy pamiętać, że ważne jest ich mówienie, jak również przyjmowanie. Posiadając te dwie cechy, nietrudno będzie nam docenić czyjś wygląd czy zachowanie, a gdy ktoś skomplementuje nas, nie uciekniemy wzrokiem i nie zaczniemy się tłumaczyć. Ta asertywna umiejętność przydaje się w wielu sytuacjach. Bez niej dość trudno jest się odnaleźć w jakimkolwiek towarzystwie.
Pozytywnie czy nie?
Komplementy i pochwały z reguły są czymś pozytywnym. Nie zawsze jednak są przez nas za takie uważane. Co powoduje ten odmienny pogląd? Wystarczy przyjrzeć się kilku chwilom rozmowy między zazdrosnymi o siebie przyjaciółkami, by wiedzieć, w czym rzecz. Choćby ta, która prawi komplement, była akurat szczera, obdarzona nim wcale nie musi przyjąć tego serio, a wręcz przeciwnie. Relacje między dwiema osobami, pomiędzy którymi dochodzi do komplementowania, są ściśle związane z odbiorem komplementów. I tak ta, która miałaby cieszyć się z pochwały, zaczyna czuć się zagubiona i doszukuje się drugiego dna. Oprócz relacji, wzgląd na odbiór ma również sposób, w jaki komplement został udzielony.
W jaki sposób prawić komplementy?
„Czy to manipulacja?” Zapewne każdy z nas zadał sobie to pytanie po tym, jak otrzymał komplement. „Czego on tak naprawdę chce ode mnie?” W głowie rodzi się to i podobne pytania. Dlatego to, co jest najważniejsze w prawieniu komplementów to poproszenie o pozwolenie, aby w grzeczny sposób przygotować tę osobę do pochwały. Dzięki temu unikniemy problematycznych sytuacji, z których mogą wyniknąć nieścisłości w jej odbiorze. Nie zaszkodzi, a wręcz pomoże zapytać: „Czy mogę powiedzieć, co mi się w Tobie podoba?”, „Czy nie obrazisz się, jeśli powiem Ci coś miłego?”. Ten sposób rozładowania napięcia przełoży się na bardziej zażyłą więź i lepsze stosunki. Ponadto tak wyrażony podziw nie zrodzi w odbiorcy obaw.
Jak jest lepiej mówić komplementy
Dużo łatwiejsze w odbiorze jest usłyszenie, że ktoś zgłasza zachwyt czy fascynację naszymi osiągnięciami lub wyglądem niż czyste stwierdzenie, że jest się kimś wyjątkowym lub super wygląda. Inaczej bowiem brzmi stwierdzenie: „Jesteś ładną kobietą” niż „Podobasz mi się”. Różnica tkwi w tym, że w pierwszym sposobie wyrażenia komplementu stwierdzamy, w drugim wyrażamy swoje uczucia i stajemy się dużo bardziej prawdziwi i szczerzy. Wbrew pozorom mało znacząca zmiana staje się życiową mądrością, która daje ludziom szczęście mające swoje źródło w celu, jaki ma przynosić tytułowy komplement.