Jak skutecznie zapobiegać zapaleniu śluzówki żołądka?
Jak skutecznie zapobiegać zapaleniu śluzówki żołądka?
Zapalenie śluzówki żołądka bywa późni rozpoznawane, ponieważ daje objawy, które albo są wiązane z innymi chorobami, albo bagatelizowane. W końcu od czasu do czasu każdy odczuwa mdłości lub bóle brzucha. Jednak w ogóle nieleczone zapalenie, bagatelizowane lub późno zdiagnozowane sprawia, że pojawia się ryzyko komplikacji.
Objawy zapalenia śluzówki
Objawów mogących wskazywać na zapalenie śluzówki żołądka jest kilka i niestety, bywają one typowe także dla innych schorzeń. Najczęściej o zapaleniu mówią:
* nudności,
* wymioty,
* bóle w nadbrzuszu.
Zazwyczaj najpierw pojawiają się nudności, następnie wymioty, często połączone z bólem, który nasila się po posiłku. W takiej sytuacji konieczne jest zapewnienie żołądkowi tylko niewielkich posiłków, które nie obciążą układu pokarmowego, np. kleik ryżowy, sucharki. Konieczne jest także dostarczanie dużej ilości płynów, lecz nie gazowanych.
Przyczyny zapalenia śluzówki
Pojawienie się choroby może mieć różne przyczyny. Należy do nich stres, stany napięcia emocjonalnego, lecz nie tylko. Na śluzówkę żołądka mają wpływ niektóre z przyjmowanych leków, jak również bakterie chorobotwórcze, które dostają się do organizmu razem ze spożywanymi posiłkami. Zwiększone ryzyko pojawienia się choroby można zauważyć także u palaczy, których żołądek jest podrażniony szkodliwymi substancjami znajdującymi się w papierosach.
Opanuj nerwy
Jednym ze sposobów zapobiegania pojawieniu się zapalenia jest unikanie stresu. Nie ma się co łudzić, że codzienna porcja zdenerwowania nie odbije się na zdrowiu, w tym szczególnie na układzie pokarmowym. Dobrze jest poznać i stosować techniki relaksacyjne albo uprawiać sport, który doskonale redukuje stres.
Dokładnie przeżuwanie
Niezbędne jest także zadbanie o jedzenie, jakość jedzenia, jego temperaturę. Spożywane dania nie powinny być nadmiernie gorące, jak również lodowate – dotyczy to również napojów. Jednocześnie trzeba zadbać o dokładne przeżuwanie i niejedzenie w pośpiechu, gdyż często jest to przyczyną niestrawności oraz wydzielania nadmiernej ilości kwasów żołądkowych.
Umiar w używkach
Aby ochronić się przed zapaleniem śluzówki. należy również zmniejszyć ilość spożywanych używek: alkoholu, kawy, jak również palonych papierosów. Najlepiej całkowicie zrezygnować z tego typu rozrywek, jednak jeśli nie jest to możliwe, ograniczyć je do minimum. Dotyczy to szczególnie osób z bardzo wrażliwym żołądkiem.