Jak sobie poradzić z czyszczeniem srebra?
Jak sobie poradzić z czyszczeniem srebra?
Srebrna biżuteria czy sztućce to piękne, ale i delikatne przedmioty. Jeśli nie są często używane, pojawia się na nich brzydki ciemny nalot, będący skutkiem procesów utleniania. Kiedyś w bogatych domach służba regularnie czyściła srebra. My mamy na to mniej czasu, ale jeśli posiadamy ładne, nieraz o dużej wartości przedmioty ze srebra, powinniśmy je właściwie przechowywać, konserwować i czyścić. W tym artykule znajdziesz porady, które ci w tym pomogą.
Prostą i skuteczną metodą czyszczenia srebra jest włożenie go do naczynia z 7up’em. Zawarty w nim kwas usunie nalot.
Jak dbać o swoje srebra na co dzień?
Srebrną zastawę i sztućce należy bardzo starannie czyścić po użyciu. Najlepiej myć je oddzielnie od reszty naczyń, żeby się nie porysowały i nie zniszczyły. Bardzo niekorzystny jest dla srebra kontakt ze stalą nierdzewną, a więc na przykład ze zwykłymi sztućcami czy nożami. Nie należy także wrzucać srebrnych sztućców do metalowego zlewu. Warto również pamiętać, że dla srebra szkodliwy jest kontakt z gumą. Dlatego nie jest dobrym pomysłem mycie sreber w gumowych rękawiczkach. Srebro należy czyścić miękką szmatką i starannie osuszać ręcznikiem. Aby je wypolerować po umyciu, należy użyć delikatnej bawełnianej ściereczki.
Jak przechowywać srebro?
Aby nasze srebra pozostały piękne i błyszczące, trzeba je odpowiednio przechowywać. Srebro nie może mieć kontaktu z gumą ani stalą nierdzewną. Powinno być umieszczone w specjalnej walizeczce albo plastikowej torbie, do której wkładamy dodatkowo pojemnik z żelem krzemionkowym. Będzie on wchłaniał wilgoć, co powstrzyma pojawianie się nalotu. Przed schowaniem srebrnych sztućców należy sprawdzić, czy na pewno są suche. Następnie każdy pojedynczo owijamy papierowymi chusteczkami albo flanelą. Tak przygotowane wkładamy do torby albo do walizki. Jeżeli zadbamy o nasze srebra, będą nam służyły jeszcze bardzo długo.
Jak oczyścić srebro z nalotu?
Jeżeli srebrnej zastawy czy sztućców używamy regularnie, ciemny nalot nie pojawi się na nich, a mycie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń (nie powinien on zawierać fosforanów) usunie jego pierwsze ślady. Jeśli jednak używamy sreber rzadko i pociemniały, trzeba je oczyścić. Czyszczenia może także wymagać srebrna biżuteria, której przecież nie nosimy codziennie. Typowe domowe środki do czyszczenia srebra to pasta do zębów i soda oczyszczona. Należy jednak pamiętać, by podczas czyszczenia nie porysować srebra. Soda jest dość żrącym środkiem, więc może uszkodzić srebro. Należy ją stosować tylko w przypadku bardzo silnego nalotu. Podobnie nie należy stosować pasty do zębów na bardzo cennych, delikatnych przedmiotach. W tym przypadku raczej należy kupić specjalne środki przeznaczone do czyszczenia srebra. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na użycie domowych sposobów, wybierzmy przedmiot prosty i mniej cenny. Zacznijmy od pasty do zębów. Musi to być zwykła biała pasta, nie działająca wybielająco. Nie może być to pasta żelowa. Pastę nakładamy na szmatkę lub gąbkę i delikatnie czyścimy srebro. Jeśli na powierzchni pojawią się rysy, trzeba zrezygnować z tej metody. Po oczyszczeniu myjemy przedmiot dokładnie w ciepłej wodzie i wycieramy miękkim ręcznikiem. Jeśli przedmiot jest bardzo zabrudzony, przygotuj papkę z sody oczyszczonej i ciepłej wody. Użyj jej tak samo jak pasty do zębów.
Wykorzystaj sól
Jeżeli wykorzystasz sól jako elektrolit, pozbędziesz się nalotu ze srebra bez żmudnego pocierania. W tym celu podgrzej w garnku wodę, a następnie, stale mieszając, dodawaj do niej soli kuchennej. Rozpuszczaj sól przez minutę. Następnie ułóż na dnie naczynia folię aluminiową (bądź ostrożny, bo woda jest gorąca). Srebro ułóż na folii, która powinna tworzyć coś w rodzaju wanienki. Po kilku minutach nalot powinien zniknąć, gdyż zaszła reakcja między nim a aluminium. Metoda ta może być stosowana nawet do starych, delikatnych sreber. Pamiętaj jednak, że jeżeli srebro jest silnie utlenione, po usunięciu nalotu mogą pojawić się uszkodzenia.