Jak sobie poradzić z molami w szafie?
Jak sobie poradzić z molami w szafie?
Małe, niepozorne ćmy, które właśnie wyfrunęły z twojej szafy, to mole, których koniecznie musisz się pozbyć. Dorosłe owady nie są groźne, ale składają jajeczka, z których wylęgają się żarłoczne larwy. Żywią się one celulozą, a jej źródłem są dla nich nasze ubrania. Po ataku moli nadają się tylko do wyrzucenia. Jak sobie poradzić z molami w szafie, dowiesz się z tego artykułu.
Dbaj o swoją szafę
Aby nie dopuścić do zalęgnięcia się moli, trzeba starannie dbać o szafę. Przede wszystkim nie należy wkładać do środka zbyt wielu ubrań. W szafie nie powinno być ciasno. Nie wieszaj także w szafie ubrań wilgotnych albo świeżo przyniesionych z pralni chemicznej. Najpierw trzeba je wywietrzyć. Poza tym szafę trzeba regularnie sprzątać i wietrzyć, a ubrania prać.
Co zrobić, gdy pojawiły się mole?
Nawet w najbardziej schludnym domu mogą pojawić się te owady. Może po prostu szukają nowego terytorium albo sąsiedzi wypowiedzieli im wojnę i schroniły się u nas? Musimy się ich szybko pozbyć, zanim zadomowią się na dobre. Szafę należy opróżnić ze wszystkich rzeczy. Ubrania musimy wywietrzyć. Można to zrobić na balkonie, a jeśli go nie mamy, przy otwartym oknie. Odzież możemy rozłożyć na krzesłach albo powiesić na specjalnym stojaku do ubrań. Szafę starannie myjemy wodą z octem, a następnie przecieramy preparatem do konserwacji mebli i wietrzymy. Koniecznie trzeba dokładnie odkurzyć dywan. Jeśli przechowujemy odzież w komodach, w szufladach również trzeba posprzątać.
Jak się zabezpieczyć na przyszłość?
Nawet jeśli bardzo starannie posprzątamy w szafie i komodach, to nie wystarczy. Musimy w jakiś sposób odstraszyć mole, by znów się nie pojawiły. Używa się do tego różnych środków zapachowych. Oferta handlowa jest bardzo bogata. Kiedyś gospodynie skazane były na używanie niezbyt ładnie pachnącej naftaliny, dziś zdecydowanie moda się zmieniła.
Pachnące mydełka
Bardzo prosty i łatwy sposób zabezpieczenia naszych rzeczy przed inwazją moli to umieszczenie w szufladach i na półkach w szafie pachnących mydeł. Mole nie znoszą takiego zapachu. Kupujemy mydła ulubionej marki, rozpakowujemy – i nasza broń przeciw szkodnikom gotowa. Przy okazji mamy w domu zapas mydełek, a rzeczy bardzo ładnie pachną.
Saszetki zapachowe
Kolejny bardzo skuteczny sposób to użycie saszetek zapachowych. Można kupić w drogeriach gotowe produkty albo przygotować taką saszetkę samodzielnie. Wystarczy kawałek lnianego płótna, tasiemka i odrobina cierpliwości. Saszetkę wypełniamy suszoną lawendą, trawą cytrynową albo skórką cytryny. Zapach cytryny i lawendy skutecznie odstrasza mole. Oprócz saszetek zapachowych można użyć nasączonych olejkami eterycznymi drewnianych kulek.
Przyprawy
Mole nie lubią również zapachu aromatycznych przypraw. Do przygotowanego woreczka zamiast suszonych kwiatów wsypujemy goździki, liście laurowe i ziele angielskie. Taki woreczek powieszony w szafie skutecznie odstraszy nieproszonych gości.