W jaki sposób chronić się przed kleszczami?
W jaki sposób chronić się przed kleszczami?
Maj, miesiące letnie i wrzesień to czas, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na ataki ze strony kleszczy. Wycieczki do lasu, nad rzekę lub jezioro, spacer po parku czy przebywanie przed domem mogą zakończyć się atakiem ze strony tego pasożyta. Kleszcze są małe, ale kontakt z nimi może okazać się groźny dla twojego życia i zdrowia. Poniżej znajdziesz kilka rad, jak zmniejszyć ryzyko związane z kontaktem z kleszczem.
Będą ci potrzebne szczepionka, odpowiednie ubranie, preparaty, które mają na celu odstraszanie kleszczy, pompka anty-kleszcz lub pęseta.
Szczepionka
Kleszcze roznoszą kleszczowe zapalenie i boreliozę. Przed pierwszą z chorób dobrze zabezpiecza szczepionka, której działanie może cię chronić nawet do trzech lat. Umów więc na szczepienie siebie i najbliższych. Szczepionka ta podawana jest w trzech dawkach i jest bezpieczna dla dzieci oraz dla kobiet w ciąży. Niestety nie uchroni cię przed boreliozą. W przypadku tej choroby możliwa jest wyłącznie antybiotykoterapia.
Odpowiednie ubranie
Staraj się unikać miejsc, w których mieszkają kleszcze, czyli obrzeży lasów, krzaczastych brzegów rzek i łąk. Jeżeli jednak musisz wybrać się w takie miejsce, załóż na siebie ubrania, które zakryją twoje ciało. Odpowiednie będą bluzy ze ściągaczami i dobrze przylegające spodnie, nie zapomnij o czapce, która ochroni twoją głowę. Najlepiej jeżeli założysz na siebie jasne ubrania, dzięki którym szybciej zauważysz wędrującego po tobie pajęczaka.
Preparaty odstraszające
Zaopatrz się również w środki, które mają na celu odstraszanie tych zwierząt. Szeroką gamę tych produktów znajdziesz w aptekach, drogeriach czy innych sklepach. Preparat możesz nanieść bezpośrednio na skórę lub rozpylić na odzieży. Musisz wziąć pod uwagę, że żaden środek nie da ci poczucia stuprocentowej ochrony przed kleszczami.
Dokładne oględziny po powrocie z wycieczki
Po powrocie do domu koniecznie dokładnie obejrzyj swoje ciało, a ubrania wytrzep i wypierz. Szczególną uwagę zwróć na fałdy skórne i miejsca typu płatek ucha, pod kolanami czy pod pachami. Następnie weź szybko prysznic. Strumień wody powinien spłukać z ciebie wszystko, czego nie zauważyłeś.
Usuwanie
Jeżeli jednak kleszcz cię ukąsił, musisz go jak najszybciej usunąć. Możesz w tym celu użyć pęsety lub urządzeń wyspecjalizowanych w takich przypadkach, np. pompki anty-kleszcz. Jeżeli boisz się, że sam możesz nie poradzić sobie z usunięciem pajęczaka, powinieneś bezzwłocznie odwiedzić najbliższą placówkę pogotowia ratunkowego i oddać się w ręce specjalisty.
Zapomnij o babcinych sposobach
Tak zwane babcine sposoby pozostaw wśród mitów. Wszelkie próby zgniatania czy smarowania kleszcza masłem mogą doprowadzić do zakażenia.