Co warto wiedzieć o hodowli patyczaków?
Co warto wiedzieć o hodowli patyczaków?
Patyczaki, zwane także straszykami, są owadami chętnie hodowanymi w domowych terrariach ze względu na niewielkie wymagania oraz atrakcyjny wygląd – przypominają patyczki lub cienkie gałązki, do których się umiejętnie upodabniają. Są to doskonałe obiekty do hodowli dla dzieci, gdyż opieka nad nimi jest bardzo prosta, a koszta niewielkie. Jak hodować patyczaki, dowiesz się z tego artykułu.
Domek dla patyczaków
Patyczaki można hodować w terrariach, akwariach, a nawet dużych słojach. Pojemnik może być szklany lub plastikowy. Wielkość zależy od liczby owadów oraz rozmiarów osiąganych przez dorosłego osobnika. Owad musi mieć dosyć miejsca, aby odbyć wylinkę, czyli pojemnik powinien być od postaci dorosłej mniej więcej trzykrotnie większy.
Jak urządzić terrarium?
W terrarium przeznaczonym dla patyczaków ważne jest podłoże oraz dobra wentylacja. Najlepsze jest podłoże torfowe, gdyż zapewnia odpowiednią wilgotność i ładnie się prezentuje. Można także użyć włókien kokosowych. Zbiornik powinien być przykryty siatką o małych oczkach, aby młode owady się z niego nie wydostały. Jeśli kupiliśmy gotowe terrarium przeznaczone dla gadów, trzeba je dodatkowo zabezpieczyć. Do terrarium wkładamy kawałki świeżych gałązek, po których owady będą się wspinały. Trzeba pamiętać o ich dezynfekcji. Gałązki należy regularnie wymieniać na świeże.
Temperatura w terrarium
Temperatura zależy od wymagań hodowanego przez nas gatunku, dlatego trzeba najpierw poznać jego upodobania. Na ogół odpowiednia jest temperatura 24 – 26 stopni Celsjusza. Terrarium powinno być dobrze oświetlone. Nie należy dopuszczać do zbyt silnego przesuszenia terrarium, co pewien czas trzeba jego ścianki i podłoże spryskiwać letnią wodą.
Karmienie patyczaków
Patyczaki są roślinożerne i żywią się świeżymi liśćmi oraz pędami, na przykład sałaty, truskawek, malin, bazylii, morwy czy dębu. Zimą można wykorzystać rośliny zimozielone albo hodowane w doniczkach i skrzynkach na okiennym parapecie. Praktycznym rozwiązaniem jest zamrożenie latem niewielkich porcji liści do jednorazowego podania.
Rozmnażanie patyczaków
Patyczaki żyją rok. Jaja przyklejają do liści, składają na ziemi albo w niej zagrzebują. Złożone jaja dobrze jest przenieść do innego pojemnika, żeby bezpiecznie wylęgły się z nich młode owady. Wiele gatunków patyczaków potrafi się rozmnażać przez partenogenezę, czyli potomstwo pochodzi z niezapłodnionych jaj. Należy uważać, aby liczba owadów w pojemniku zanadto się nie zwiększyła, gdyż dojdzie wówczas do aktów agresji między poszczególnymi osobnikami.