Jak uprawiać pomidory?
Jak uprawiać pomidory?
Pomidory to jedne z najbardziej lubianych warzyw. Chętnie kupowane w sklepach, dodawane do sosów, zup, sałatek, na kanapki. Gdy sezon jest w pełni, dzień bez pomidora to dzień stracony, dlatego uprawianie pomidorów we własnym ogrodzie może mieć wiele zalet – ma się do nich dostęp bez wychodzenia do sklepu, a do tego z własnego krzaczka smakują lepiej niż sklepowe.
Ziarna pomidora
Są dwa sposoby na uzyskanie ziaren pomidora, z których można sadzić własne krzaczki. Pierwszy z nich, bardzo prosty, to po prostu zakup odpowiednich nasion w sklepie. Wtedy ma się o wyboru kilka rodzajów, o różnych wymaganiach. Drugi sposób to przygotowanie dorodnego pomidora i pozostawienie go na kilka dni w słonecznym miejscu. Po 2 – 3 dniach należy go przekroić na pół i wydobyć pestki. Trzeba je dokładnie umyć, wypłukać, a następnie rozłożyć na ręczniku papierowym do całkowitego wyschnięcia.
Sadzenie nasion
Przygotowane zawczasu nasiona pomidora należy na początku marca zasadzić w doniczkach. Jeżeli posadzi się je zbyt wcześnie, mogą nie wyrosnąć zgodnie z oczekiwaniami lub nie zacząć rodzić owoców. Do doniczek najlepiej wsypać ziemię zakupioną w sklepie ogrodniczym. Warto poradzić się sprzedawcy, która będzie dobra dla pomidorów. Powinna to być gleba pełna mikroelementów, które pomogą roślinie wzrastać. Ziemia z ogródka nie ma ich aż tyle, a do tego może zawierać bakterie wywołujące choroby, które zabiją delikatne nasionko.
Miejsce dla pomidorów
Gleba w doniczce powinna być wilgotna już od włożenia w nią nasionka, jednak niezbyt mokra, ponieważ to spowoduje gnicie. Stan lekkiej wilgotności trzeba utrzymywać przez cały czas.Ze względu na to, że pomidory lubią ciepłe miejsca oraz słońce, należy postawić doniczkę z rośliną w miejscu, w którym temperatura to 14 – 16 stopni Celsjusza, gdyż dopiero w takiej nasiona zaczną kiełkować. Gdy do tego dojdzie, należy zmienić miejsce na bardziej słoneczne, ponieważ młode pędy będą szukać światła.
Przesadzanie pomidorów
Pomidorom trzeba pozwolić na swobodny wzrost w doniczkach do momentu, aż z każdego ziarenka wyrosną po dwa listki. Jest to znak, żeby przesadzić je do większych pojemników, w których doczekają do przełomu kwietnia i maja. Wtedy następuje konieczność przesadzenia ich do przygotowanych w ogrodzie tuneli ziemnych. Kwiecień i maj to dobry okres, jeżeli nie posiada się szklarni, ziemia jest już nagrzana i nie zdarzają się przymrozki, a słońce świeci odpowiednio mocno.
Pomidory w ogródku
Po przesadzeniu pomidorów do ziemi w ogródku należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Ziemia powinna być, tak jak w doniczce, cały czas wilgotna, jednak nie przesadnie mokra. Trzeba również usuwać chwasty, które pojawiają się przy roślinie oraz uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na dorodne, czerwone pomidory.