Jak w prosty sposób ustalić odległość burzy od nas?
Jak w prosty sposób ustalić odległość burzy od nas?
Burza jest zjawiskiem naturalnym jednocześnie fascynującym i groźnym. Trudno nie podziwiać niesamowitego piękna rozświetlanego błyskawicami nieba, ale trzeba pamiętać, że każdy taki błysk to po prostu potężna iskra elektryczna. Kontakt z takim wyładowaniem jest śmiertelnie niebezpieczny. Dlatego warto wiedzieć, jak ustalić odległość burzy od nas, szczególnie gdy znajdujemy się w otwartym terenie. Od rozsądnego zachowania się podczas burzy może zależeć nasze życie.
Błyskawice i grzmoty
Piorun, czyli potężne wyładowanie elektryczne, można zaobserwować jako błysk światła (błyskawicę) oraz zjawisko akustyczne, spowodowane pokonywaniem przez wyładowanie oporu powietrza (grzmot). Każdy wie, że najpierw widzimy błysk, a dopiero potem, po dłuższej lub krótszej chwili, słyszymy grzmot. Jest to spowodowane faktem, że fale elektromagnetyczne (a światło jest właśnie falą EM) i akustyczne rozchodzą się z zupełnie inną prędkością – dźwięk jest dużo powolniejszy niż światło. Prędkość światła to 300 tysięcy kilometrów na sekundę, zaś dźwięku – około 340 metrów na sekundę, w zależności od warunków pogodowych i wysokości nad poziomem morza (ma ona wpływ na gęstość powietrza).
Jak ustalamy odległość burzy od nas?
Aby dowiedzieć się, jak daleko jest burza, musimy znać czas, który upłynął od ujrzenia błyskawicy do usłyszenia grzmotu. Tak więc wystarczy policzyć, ile sekund upłynęło między jednym a drugim. Znając tę wartość, obliczymy odległość wyładowania od nas.
Obliczenie odległości burzy od nas – sposób pierwszy
Kiedy wiemy już, ile sekund minęło między ujrzeniem błyskawicy a usłyszeniem grzmotu, możemy dokonać obliczeń. Dźwięk pokonuje w ciągu sekundy około 0,34 kilometra, a więc na pokonanie jednego kilometra potrzebuje 3 sekund. Jeśli otrzymaną liczbę sekund podzielimy przez 3, dowiemy się, ile kilometrów dzieli nas od burzy. Przykładowo zanim usłyszeliśmy grzmot, zdążyliśmy policzyć do pięciu. W takiej sytuacji wyładowanie nastąpiło niecałe dwa kilometry od nas (dokładnie 1,67 kilometra).
Obliczenie odległości burzy od nas – sposób drugi
Po ustaleniu, ile sekund minęło między błyskiem a grzmotem, otrzymaną wartość mnożymy przez 340 (tyle metrów w ciągu sekundy pokonuje dźwięk). Dzięki temu dowiemy się, jak daleko od nas nastąpiło wyładowanie, a wynik będzie wyrażony w metrach. Jeśli od błysku do grzmotu upłynęło 5 sekund, burza oddalona jest od nas o 1700 metrów.
Daleko czy blisko?
Po ustaleniu, w jakiej odległości od nas znajduje się burza, po chwili należy obliczenia powtórzyć. Jeśli otrzymamy mniejszą wartość, burza przybliża się do nas, jeśli natomiast większą – oddala się. To jest bardzo ważna informacja, która pomoże nam podjąć decyzję, jak się zachować, na przykład czy mamy dość czasu, aby dobiec do schronienia, czy powinniśmy jednak pozostać tam, gdzie się w tej chwili znajdujemy, i odpowiednio zabezpieczyć.