Jak opanować sztukę śpiewu?
Jak opanować sztukę śpiewu?
„Śpiewać każdy może” – czy to rzeczywiście prawda? Wielu z nas uważa, że śpiewanie jest kunsztem dostępnym jedynie dla wybranych, a oni do nich nie należą. Czy zatem śpiewania można się nauczyć? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Każdy może nauczyć się śpiewać, to znaczy każdy może wytrenować głos, ale nie każdy powinien to robić. Nie nauczy się dobrze śpiewać osoba pozbawiona całkowicie słuchu muzycznego – najzwyczajniej w świecie będzie fałszować. Aby się nie ośmieszyć, czasem lepiej zrezygnować z kariery wokalnej i zająć się czymś innym, w czym jest się naprawdę dobrym.
Sprawdź, czy masz słuch muzyczny
Jeśli fałszujesz podczas śpiewania, ale wiesz o tym, to znaczy że masz problemy z techniką, a nie, że brak ci słuchu. Często ktoś stwierdza, że dana osoba nie ma słuchu, „bo fałszuje”. To nie zawsze jest prawda. Ale nawet jeżeli masz bardzo słaby słuch, to jeszcze nie wyrok. Słuch można rozwijać odpowiednimi ćwiczeniami.
Jak rozwijać słuch?
Ten, kto chce mieć dobry słuch, powinien go wyćwiczyć. Niektórzy mają szczęście i dano im dobry słuch tak po prostu. Sekret polega na tym, że prawdopodobnie mieli w dzieciństwie kontakt z muzyką (może pochodzą z rodziny muzyków albo wokalistów) lub po prostu są utalentowani. Jeśli jednak ty nie wygrałeś dobrego słuchu na loterii genetycznej, musisz wziąć się do roboty. Zacznij słuchać muzyki klasycznej (Bach, Mozart, Vivaldi) po dwadzieścia minut dziennie, skupiając się tylko na niej. Nie zajmuj się niczym podczas słuchania, to nie pora na odbieranie poczty i przeglądanie Facebooka. Aby nic cię nie rozpraszało, zamknij oczy. I nie słuchaj wewnętrznego krytyka, który cały czas będzie ci powtarzał, że to nie ma sensu.
Bez oddechu nie ma śpiewu
Tworzywem śpiewu jest strumień wydychanego z płuc powietrza. Dlatego dla śpiewaka najważniejsza jest umiejętność oddychania przeponowego, zapewniająca odpowiednią pojemność płuc. Płytkie, powierzchowne oddechy nie wystarczą do śpiewu. Głos będzie wtedy chwiejny, niepewny, będzie się załamywał i rwał. Tak więc trzeba zacząć od opanowania oddychania torem brzusznym. W tym celu połóż się na plecach na podłodze, na brzuchu połóż dość ciężką książkę i oddychaj tak, by podczas wdechu unieść ją do góry. Bardzo prędko wzmocnisz przeponę i będziesz znacznie lepiej śpiewał.
Jak postawić głos?
Postawienie głosu, czyli impostacja, to być albo nie być śpiewaka. Postawiony głos jest dźwięczny, silny i czysty, staje się precyzyjnym narzędziem. W celu postawienia głosu należy pracować nad oddychaniem, fonacją (powstawaniem głosu w krtani) oraz artykulacją (dykcja). Bardzo ważne jest opanowanie emisji głosu. Wymaga to wykonywania systematycznie różnych ćwiczeń.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Jeśli chcemy ładnie śpiewać, powinniśmy dbać o swój głos i eliminować to, co mu szkodzi. Na pewno niewskazane jest palenie papierosów, także bierne. Picie alkoholu również nie jest wskazane. Należy unikać zatem wieczorów przy piwie w zadymionym pubie. Zamiast tego można zalecić ruch na świeżym powietrzu. Dotlenimy się i wzmocnimy odporność, co jest ważne, bo infekcje gardła i krtani też są zabójcze dla głosu.