Jak wybrać odpowiednią zmywarkę?
Jak wybrać odpowiednią zmywarkę?
Mycie naczyń to jedna z najbardziej znienawidzonych czynności, jakie musimy wykonywać w domu. Nie jest to coś, co robimy z przyjemnością, a jedynie z powodu musu i obowiązku. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak nikt nie lubi grzebać się w brudnych talerzach, naczyniach z resztkami i filiżankami z fusami. Dlatego też bardzo dobrym pomysłem jest sprawienie sobie zmywarki do naczyń. To urządzenie stanowi wybawienie dla większości gospodyń domowych, których dłonie mogą odpocząć od ciepłej, brudnej wody z detergentami. Na rynku jest wiele modeli zmywarek – różnych firm, wielkości oraz z różnymi opcjami. Jak wybrać tę odpowiednią?
Dlaczego warto mieć zmywarkę?
Rzecz jasna, zmywarka, jak zdecydowana większość urządzeń tego typu, ma swoich zagorzałych zwolenników oraz zaciętych przeciwników. Wszyscy mają oczywiście swoje racje i poniekąd można się z nimi zgodzić. Jednakże argumenty zwolenników zdają się być bardziej przekonujące. Należy do nich przede wszystkim oszczędność wody, którą można wyraźnie zaobserwować. Zmywarka rzeczywiście generuje dodatkowe zużycie prądu, jednak współczesne urządzenia pobierają go naprawdę niewiele i ta zmiana na rachunku nie będzie zbytnio widoczna. Po drugie, zmywarka wiąże się z dużą wygodą oraz oszczędnością czasu. Nie trzeba już grzać wody, nie trzeba maczać dłoni przez kilkanaście minut w brudnych resztkach, nie trzeba także wycierać stosu naczyń, które znowu nie zmieściły się na suszarce. Zmywarka myje, opłukuje, a potem wszystko wysuszy. Rzecz jasna, niektóre rzeczy i tak trzeba będzie umyć ręcznie, jednak większość umyje się „sama”.
Wolnostojąca czy do zabudowy?
Pierwsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć to to, jaką chcesz mieć zmywarkę – wolnostojącą czy do zabudowy. Jeśli nie urządzasz kuchni od nowa, a jedynie chcesz po kilku latach dokupić sobie zmywarkę, to zapewne zdecydujesz się na tę pierwszą opcję, by nie robić sobie kłopotu. Dla takiej zmywarki wystarczy wygospodarować w kuchni kawałek przestrzeni i ją tam postawić. Natomiast zmywarki do zabudowy przeznaczone są dla osób, którym zależy, aby urządzenie to nie było widoczne, a wpasowywało się w resztę mebli. Wówczas taka zmywarka wygląda po prostu jak kolejna szafka w rzędzie.
Wielkość zmywarki
Kolejnym, o ile nie najważniejszym parametrem urządzenia, jaki musisz wziąć pod uwagę, jest oczywiście wielkość zmywarki. Na szczęście i tutaj masz wiele opcji do wyboru i nie musisz się martwić, że zmywarka zajmie ci większość kuchni. Te małe, kompaktowe zmywarki, które mają około 50 centymetrów szerokości, przeznaczone są przede wszystkim dla singli oraz dla par czy małych rodzin (2+1). Jeśli masz większą rodzinę, to zdecydowanie musisz postawić na zmywarkę większą, która będzie miała około 80 centymetrów szerokości. Wtedy masz pewność, iż pomieści ona naczynia całej rodziny z całego dnia jedzenia oraz gotowania.
Klasy energetyczne
Wybierając zmywarkę, pamiętaj o tym, iż musisz zwrócić szczególną uwagę na klasy energetyczne określane literami od A do G, przy czym A to najlepsza, a G to najgorsza nota, jaką urządzenie może uzyskać. Należy więc na początku zainwestować trochę więcej w zakup zmywarki, by potem oszczędzać na codziennym zmywaniu. Podobnie jest z klasami efektywności zmywania oraz suszenia – na to także należy zwrócić uwagę.
Poziom hałasu
Dla wielu przeciwników zmywarek dużym problemem jest to, że generują one hałas. Rzeczywiście, szum wody oraz obijanie się jej o naczynia są słyszalne, jednakże nowoczesne zmywarki wcale nie są takie głośne i w ciągu dnia praktycznie nie zwraca się uwagi na odgłosy przez nie wydawane. Spokojnie przy włączonej zmywarce można pracować, oglądać telewizję, czytać książki. Należy jednak przed kupnem urządzenia sprawdzić, jaki poziom hałasu generuje.