Jak wyczyścić kocie uszy?
Jak wyczyścić kocie uszy?
Chociaż koty uchodzą za bardzo czyste zwierzęta, które dbają o higienę osobistą, nie wszędzie mogą umyć się samodzielnie. Wyczyszczenie uszu jest poza możliwościami kociego języka, dlatego właściciel zwierzaka ma obowiązek zadbać o ich oczyszczenie z gromadzącego się w nich brudu. Nie jest to najłatwiejsze, ale możliwe do wykonania, zwłaszcza kiedy kot współpracuje.
Przyzwyczajenie kota
Jeżeli kot będzie przyzwyczajony do czyszczenia uszu przez właściciela, nie będzie stawiał oporu ani wyrywał się. Można to osiągnąć, od małego przyzwyczajając zwierzaka do sprawdzania mu uszu. Samo czyszczenie można wykonywać raz na jakiś czas, nie trzeba nawet raz na tydzień, jeżeli uszy nie są bardzo brudne, lecz kontrola powinna być na bieżąco. Maluch, a potem dorosły kot, przyzwyczajony do oględzin nie będzie reagował na nie agresywnie.
Nagroda za odwagę
Żeby jeszcze lepiej usposobić kota, a do tego sprawić, żeby czyszczenie było dla niego przyjemne i dobrze się kojarzyło, warto go czymś nagrodzić. Zarówno przed rozpoczęciem działania, jak i po zakończeniu czyszczenia. Najlepiej, aby był to ulubiony koci przysmak.
Oliwa z oliwek
Do oczyszczenia uszu świetnie nadaje się oliwa z oliwek. Powinna być jednak podgrzana do temperatury ciała. Aby to osiągnąć, wystarczy zanurzyć małą miseczkę lub kieliszek z oliwą w ciepłej wodzie i poczekać 1 – 2 minuty.Do ucha należy wkropić 2 krople oliwy z oliwek, Pomasować lekko ucho, po czym pozostawić zwierzaka na 5 minut. Jeżeli kot zacznie poruszać głową, tym lepiej, oliwa dojdzie do najbardziej zabrudzonych miejsc, co pozwoli na usunięcie całego brudu, nawet z głębi uszka.
Czyszczenie ucha
Gdy minie 5 minut, należy ponownie złapać swojego kota i przytrzymać go na swoich kolanach albo obok siebie. Złapać ucho, przytrzymując je kciukiem i palcem wskazującym, po czym odchylić lekko do tyłu. Trzeba mieć dostęp do całego ucha, a nie jedynie do jego krawędzi.Do czyszczenia najlepiej używać wacika kosmetycznego lub patyczka kosmetycznego, w zależności od stanu ucha. Gdy jest mocno zabrudzone, warto wykorzystać wacik, zwilżyć go w wodzie, odcisnąć jej nadmiar i przemywać ucho z zabrudzeń.
Postępowanie z uchem
Należy pamiętać, żeby czyścić wacikiem lub patyczkiem jedynie widoczne części ucha, bez zagłębiania się materiałem wewnątrz, gdyż można wepchnąć brud do środka albo uszkodzić ucho. Czyszczenie powinno być bardzo delikatne, lecz jednocześnie dokładne, aby wewnątrz uszka nie pozostały zabrudzenia. Po zakończeniu działania najlepiej przetrzeć ucho suchym wacikiem albo suchą, miękką ściereczką.