Jak wykonać bałwana z papierowych lampionów?
Jak wykonać bałwana z papierowych lampionów?
Są osoby, które uwielbiają zimę i śnieg. Bo przecież białe płatki, które powoli opadają na ziemię, pokrywając ją delikatną kołderką, są oznaką, że zbliżają się święta. Święta to czas prezentów i radości. Z tą ostatnią związane jest oczywiście lepienie bałwana. Osobami, które najbardziej cieszą się z opisanych rzeczy, są oczywiście dzieci. Dorośli powoli tracą zainteresowanie magią zimy, ale dzieciakom to nie zagraża. Niestety, dla nich zima się kończy i trzeba na nią czekać kolejne trzy pory. I co wtedy? Niektóre dzieci mają tak, że nudzą przez następne miesiące, że chciałyby znowu ulepić bałwana. Z reguły są nieco zgaszone, gdy my, dorośli, mówimy im, że śniegu nie ma i na razie nie będzie. Okazuje się jednak, że można zbudować bałwanka bez śniegu. I nie, nie mam tu na myśli angażowania waty do robienia pseudośnieżnych kul. Opisana poniżej metoda z pewnością nie jest trudna i czasochłonna. Oprócz tego nie pobrudzi całego mieszkania białym puszkiem. Dlatego też możesz poświęcić chwilę na to, by zrobić wraz ze swoimi dziećmi bałwana, który się nie roztopi. Wystarczy, że zakupisz papierowe lampiony harmonijkowe, które później bez problemu zamienisz we wspaniałego prawie śniegowego dżentelmena. Gwarantuję ci, ze twoje dzieci oszaleją na jego punkcie. Nie będą potrzebowały zachęty do tego, by pomóc ci w jego wykonaniu. Zatem zapoznaj się z poniższą instrukcją, a gdy twoje dzieci znowu zapytają o bałwana, powiedz im, że dostaną go szybciej, niż im się dotąd wydawało.
Do stworzenia bałwana będą ci potrzebne:
Rozkładanie lampionów
Masz dwa lampiony o różnej wielkości. Nic z nich nie zrobisz, póki nie będą rozłożone. Postaraj się wykonywać tę czynność delikatnie, bo lampiony lubią się zahaczać o swoje wnętrze, a przy mocniejszym pociągnięciu po prostu się targają.
Wycinanie elementów z filcu
Z przygotowanego wcześniej kolorowego filcu będziesz teraz wycinać. Weź więc materiał w kolorze czarnym i dotnij z niego dwa duże koła oraz kilka – kilkanaście mniejszych. Z większym powstaną oczy, a reszta zostanie użyta do stworzenia uśmiechu oraz guzików bałwana. Następnie wytnij z pomarańczowego filcu kształt przypominający marchewkę – nos naszego dżentelmena.
Ozdabianie mniejszego lampionu
Skoro masz już większość elementów, możesz zacząć zdobienie. Przyklej więc oczy, uśmiech i nosek na mniejszy z lampionów.
Wycinanie szalika
Z czerwonego filcu wytnij dość długi pas. Następnie potnij jego końcówki – w ten sposób uzyskasz szalik zakończony frędzelkami.
Łączenie lampionów
Na tym etapie masz dwie kule – jedną większą i bez ozdób, drugą nieco mniejszą i udekorowaną. Najwyższa pora, żeby je połączyć. Przyklej więc mniejszy z nich do większego tak, aby wyglądały razem na głowę i tułów. W miejscu, w którym łączą się oba lampiony, przyklej szalik. Teraz możesz dokleić kółka, które wcześniej wyciąłeś z przeznaczeniem na guziki bałwana. Następnie odłóż na chwilę swoje dzieło, żeby klej mógł wyschnąć w spokoju. Jeżeli towarzyszą ci dzieci, połóż bałwana poza zasięgiem ich rąk.
Nakładanie kapelusza i podwieszanie
Bałwan bez kapelusza nie jest prawdziwym bałwanem. Zanim jednak założysz to nakrycie na głowę naszego dżentelmena, zrób w nim otwór. Otworek w kapeluszu da ci możliwość zawieszenia bałwanka w dowolnym miejscu. Gdy będzie już gotowy, możesz założyć mu cylinder. I to już wszystko – lampiony przeistoczyły się w bałwana.