Jak wykonać Marzannę?
Jak wykonać Marzannę?
Topienie Marzanny to jeden z popularniejszych zwyczajów polskich, który cieszy dzieci, ale sprawia frajdę również dorosłym. Ma to oznaczać symboliczne pożegnanie ze srogą zimą i odbywa się zawsze pierwszego dnia wiosny. W niektórych regonach kraju zamiast topić Marzanny, pali się ją, żeby odpędzić złe duchy oraz mróz.
Skąd wzięła się Marzanna?
Marzanna jest jednym z najbardziej znanych bóstw słowiańskich. Wiąże się zarówno z zimą, jak i ze śmiercią i była uważana zarówno za boginię, jak i za demona. Symbolicznie związana z zimą, była przeciwieństwem wiosennego Jaryli. Jej symboliczne topienie, poprzez topienie kukły przedstawiającej Marzannę, miało oznaczać nadejście wiosny, odrodzenie się życia i powrót zieleni oraz radości.
Marzanna ze słomy
Marzannę można wykonać na kilka sposobów. Jednym z popularniejszych jest użycie słomy. Aby stworzyć zgrabną kukłę, niezbędne jest posiadanie:
* snopka słomy,
* sznurka,
* bibuły,
* ubrań.
Można wykorzystać swoje stare ubrania lub w sklepach z odzieżą używaną zakupić odpowiedni strój, który ubarwi kukiełkę.Wykonanie Marzanny
Zdobyty snopek słomy należy podzielić na dwa, mniejszy i nieco większy. Większy należy zgiąć w połowie, uważając, żeby nie połamać słomy. Będzie to głowa Marzanny. Następnie mniejszy snopek przywiązać sznurkiem w taki sposób, aby tworzył ręce, a dół dużego rozdzielić na dwie części, które będą stanowiły nogi. Z bibuły w dowolnym kolorze, lecz najlepiej żółtym, wykonać włosy, tnąc je na szerokie lub cienkie paski. Umocować na słomie przy użyciu sznurka, po czym ubrać kukłę w przygotowane ubrania.
Marzanna inaczej
Kukłę do utopienia można stworzyć również z innych elementów, co jest przydatne, zwłaszcza gdy nie ma się możliwości zdobycia słomy. W takiej sytuacji niezbędne są:
* stare gazety,
* kolorowa krepa,
* klej,
* taśma klejąca,
* papier kolorowy,
* stelaż z listewek.
Stelaż nie musi być duży, chyba że chce się mieć gigantyczną Marzannę. Do jego wykonania wystarczą dwie listewki, dłuższa i krótsza. Krótszą przybija się na 3/4 wysokości dłuższej tak, aby tworzyły kształt przypominający krzyż.Wykonanie Marzanny
Krepę przykłada się do stelaża, żeby dopasować wymiary sukienki. Odmierza się jej odpowiednią ilość, wycina otwór na głowę i rozcina boki krepy – jeżeli są połączone. Następnie nakłada się sukienkę na stelaż i przewiązuje w pasie sznurkiem albo kolorową tasiemką. Głowę tworzy się wokół wystającej części, układając pomięte gazety w kulę. Na zakończenie owija się je krepą, na której można namalować oczy i usta. Włosy wykonuje się ze sznurka.