Jak wyleczyć jęczmień na oku?
Jak wyleczyć jęczmień na oku?
Jęczmień na oku jest zakażeniem bakteryjnym. Na skutek infekcji powstaje ropień, który ma charakterystyczny grudkowaty kształt przypominający ziarno jęczmienia, stąd nazwa. Na ogół jego przyczyną jest zainfekowanie gronkowcem gruczołów przyrzęsowych. Ropień jest bolesny, powieka puchnie i pojawia się ropa. Oko łzawi i razi je światło. Opuchlizna może powiększyć się do tego stopnia, że zasłoni oko. Jęczmień trzeba leczyć. Można to robić domowymi sposobami, ale wskazana jest konsultacja lekarska, gdyż nieleczony lub źle leczony jęczmień może doprowadzić do powstania przewlekłego zapalenia.
Często pojawiający się jęczmień lub występowanie kilku ropni jednocześnie może być spowodowane nieleczoną cukrzycą.
Jak nie dopuścić do powstania infekcji?
Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Można nie dopuścić do powstania infekcji bakteryjnej, trzeba jedynie przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim nie powinno się dotykać ani trzeć oczu brudnymi rękami. Przyczyną infekcji może także być za mało staranne zmywanie makijażu i pozostawienie na twarzy kosmetyków, które wraz z kurzem mogą dostać się do oczu, albo używanie kosmetyków niskiej jakości. Szkodliwe jest również przebywanie w zadymionych pomieszczeniach oraz wdychanie oparów chemicznych, na przykład w miejscu pracy.
Jak leczyć jęczmień?
Nie należy samemu wyciskać ani nacinać ropnia. Powinien on samoistnie pęknąć, a następnie przyschnąć mniej więcej po tygodniu od pojawienia się. Kiedy to nastąpi, należy delikatnie usunąć pozostałości ropy i strupki, które utworzyły się dookoła jęczmienia, używając zwilżonego płatka kosmetycznego. Warto jednak wcześniej zgłosić się do okulisty, który przepisze maści i krople z antybiotykami do stosowania miejscowego. Jeśli pojawiło się więcej ropni, prawdopodobnie konieczne będzie podanie antybiotyków w postaci doustnej. W sytuacji, gdy zakażenie ciągle się powtarza, należy wykonać badanie na posiew, aby ustalić, z jakim szczepem bakteryjnym mamy do czynienia. Wtedy można bardzo precyzyjnie dobrać antybiotyki. Jeśli ropień powstał na wewnętrznej części powieki, może być konieczny zabieg chirurgiczny.
Jakie domowe sposoby można zastosować?
Z pewnością skuteczny będzie napar z mniszka lekarskiego. Powinno się go pić dwa razy dziennie. Działa bakteriobójczo i pomoże nam pozbyć się bakterii, które spowodowały powstanie ropnia. Napar przygotowujemy w następujący sposób: zalewamy w szklance łyżeczkę ziół gorącą wodą, przykrywamy i parzymy przez pięć minut. Bardzo skuteczny będzie okład z zielonej herbaty. W tym celu należy zaparzyć zieloną herbatę w saszetce, następnie odcisnąć starannie i przyłożyć do chorego miejsca. Można wykorzystać także inną herbatkę, na przykład rumiankową.
Babcine sposoby
Tradycyjnym sposobem stosowanym przez nasze babcie na jęczmień na oku było pocieranie złotą obrączką. Oczywiście nie wystarczy zdjąć obrączki z palca i potrzeć nią oko (dostarczając w chore miejsce kolejną porcję bakterii). Obrączkę trzeba najpierw zdezynfekować, następnie pocierając ją czystą ściereczką, rozgrzać. Tak przygotowaną obrączką masujemy delikatnie chore miejsce. Inny tradycyjny sposób to okład z ciepłego jajka na twardo (w skorupce) zawiniętego w ściereczkę.