Jak zachować wartości odżywcze potraw w czasie gotowania?
Jak zachować wartości odżywcze potraw w czasie gotowania?
Posiłek smaczny i estetycznie podany to jeszcze nie wszystko. Trzeba także zadbać o to, by użyte produkty były jak najlepszej jakości, a także – co jest bardzo istotne – by w trakcie obróbki kulinarnej nie straciły na wartości. Jest to szczególnie ważne podczas gotowania warzyw – jeśli robimy to nieumiejętnie, tracimy wiele cennych witamin. Najczęściej wylewamy je wraz z wodą, w której przygotowywaliśmy warzywa. Dlatego warto zainwestować w nowoczesny sprzęt kuchenny, na przykład do gotowania na parze. Jak gotować zdrowo, by produkty nie traciły wartości odżywczych, dowiesz się z tego artykułu.
Podstawowe zasady
Niezależnie od tego, w jakim naczyniu i w jaki sposób gotujemy, pewne zasady są uniwersalne. Nie należy zbyt długo myć mięsa ani warzyw, by wraz z wodą nie utracić cennych witamin i składników mineralnych. Nie powinno się także zbyt wcześnie kroić produktów, by się nie utleniały. Gotować trzeba jak najkrócej – zwiększyć ogień i nałożyć na garnek szczelną pokrywkę. Nie należy przechowywać produktów przygotowanych do ugotowania w wodzie.
Gotowanie na parze
Bardzo zdrowym sposobem przyrządzania potraw jest gotowanie na parze. Można w ten sposób przygotowywać warzywa, drób oraz ryby. Temperatura podczas gotowania na parze jest wyższa niż 100 stopni Celsjusza i potrawy są szybko gotowe. Ugotowane al dente mają piękny kolor i doskonale smakują, a także są lekko strawne. Zachowują wszystkie wartości odżywcze (w przeciwieństwie do tradycyjnego gotowania w wodzie, którą później wylewamy).
Jak gotować na parze?
Do gotowania na parze służą specjalne wkładki. W handlu dostępne są całe zestawy garnków służące właśnie do gotowania na parze (niektóre z nich są bardzo drogie, dlatego warto dokładnie zapoznać się z dostępną ofertą i nie ulegać agresywnemu marketingowi niektórych firm). Można również wykorzystać szybkowar, kombiwar albo specjalną kuchenkę mikrofalową z funkcją Steam Cooking. Są także piekarniki parowe. Doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób zapracowanych, jest elektryczny parowar. Umożliwia on jednoczesne gotowanie kilku dań i można go odpowiednio zaprogramować. Jeśli ktoś używa woka, także może go wykorzystać do gotowania na parze. Wystarczy wlać do naczynia szklankę wody i użyć specjalnej metalowej wkładki albo koszyczka, gdzie układa się produkty.
Jakie zalety ma wok?
Wspaniały chiński wynalazek, wok, różni się od tradycyjnej patelni. Dzięki temu, że dno jest małe, a ścianki wysokie i pochyłe, można smażyć na niewielkiej ilości tłuszczu. Wok nadaje się również do gotowania na parze, a także duszenia potraw. Dobry wok ma grube dno i starannie dobraną pokrywkę. Powinna ona być szczelna, by para nie uciekała, oraz wypukła, co zapewnia dobrą cyrkulację pary.
Jak smażyć w woku?
W woku smaży się bardzo szybko, dlatego trzeba wcześniej przygotować wszystkie składniki i pokroić je na niewielkie kawałki. Patelnię silnie nagrzewamy i wlewamy kilka łyżek oleju lub oliwy. Najpierw obsmażamy kawałki mięsa. Po około półtorej minuty wyjmujemy je na sito ułożone na misie. Wylewamy większość tłuszczu. Teraz po kolei wrzucamy warzywa, zaczynając od najtwardszych, a na końcu dodajemy podsmażone mięso. Po pięciu minutach dodajemy przyprawy i kończymy smażenie. W wysokiej temperaturze, jaka panuje w woku, aromat przypraw uwalnia się szybko i wystarczy 20 sekund, by potrawa nabrała smaku.
Duszenie potraw w woku
Podobnie jak podczas smażenia, najpierw przygotowujemy kawałki mięsa i odkładamy je na sito. Odlewamy nadmiar tłuszczu, wrzucamy warzywa, obsmażamy przez pół minuty, a następnie dodajemy mięso. Zmniejszamy ogień i nakładamy pokrywkę. W trakcie duszenia, które trwa od 10 minut do pół godziny w zależności od gatunku mięsa, można kilkakrotnie schłodzić pokrywkę przez położenie na niej wilgotnej ściereczki. Powoduje to skraplanie się pary. Potrawy duszone w woku są bardzo smaczne, gdyż dzięki krótkiemu czasowi obróbki termicznej nie tracą wartości.