Jak zaplanować Bożonarodzeniowe zakupy?
Jak zaplanować Bożonarodzeniowe zakupy?
Szał bożonarodzeniowych zakupów jest z pewnością znany wszystkim. Wówczas trudno jest nawet przebić się przez tłum osób w galeriach handlowych, które podobnie jak my, kupują produkty żywnościowe oraz prezenty niemalże na ostatnią chwilę. Istnieje również obawa, iż skuszeni przez sklepowe promocje oraz całą atmosferę świąt wytwarzaną w supermarketach, zapomnimy o zdrowym rozsądku i wydamy o wiele więcej, niż planowaliśmy. Dlatego też najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest dokładne zaplanowanie tego, co chcemy kupić. Poniższy poradnik ci w tym pomoże, tak abyś o niczym nie zapomniał, ale także żebyś nie przepłacił oraz nie dał się ponieść świątecznym emocjom.
Lista zakupów spożywczych
Organizacja świąt Bożego Narodzenia nie jest łatwym zadaniem, zważywszy chociażby na ilość rzeczy do zrobienia. Jedną z najbardziej pracochłonnych czynności jest rzecz jasna gotowanie. Musisz dobrze zaplanować listę swoich zakupów spożywczych. Zacznij od Wigilii. W każdej rodzinie są takie potrawy, bez których kolacja wigilijna nie mogłaby się odbyć. Wypisz je sobie na kartce (np. barszcz z uszkami, karp, kutia itd.), a obok zapisz wszystkie składniki, które są ci potrzebne. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz. Postępuj tak z kolejnym dwoma świątecznym dniami. Jeśli wiesz, że będziesz wówczas u rodziny, to nie kupuj zbyt dużo, tylko najpotrzebniejsze produkty, aby coś przegryźć. Pamiętaj także, że Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzy nam się z cytrusami – warto kupić kilka kilogramów pomarańczy i mandarynek.
Nie przesadzaj
Większość gospodyń domowych ma tendencję do gotowania zbyt wielu potraw lub zbyt wielu ich porcji. Podejdź do tego racjonalnie i policz, ile osób będziesz gościć. Nie ma sensu gotować dwa razy tyle jedzenia, niż jest to potrzebne, a co za tym idzie, nie ma sensu kupować tylu produktów. Przejrzyj swoją listę po sporządzeniu jeszcze raz i zastanów się, czy przypadkiem nie ma tam zbyt wielu rzeczy.
Prezenty
W dużych rodzinach jest wiele osób do obdarowania i łatwo o kimś zapomnieć. Dlatego też zrób sobie listę wszystkich osób, którym chcesz wręczyć prezenty. Zastanów się także, co komu możesz kupić – pomyśl raczej o drobnych upominkach dla dalszych krewnych, a te większe prezenty zarezerwuj przede wszystkim dla swoich najbliższych. Pamiętaj, że wachlarz prezentowej oferty na Boże Narodzenie jest naprawdę szeroki i można kupić ładny upominek już za 15 – 20 złotych. Czasem liczy się po prostu gest, a nie to, ile się wydało.
Bez dzieci
Nie idź na świąteczne zakupy z dziećmi. Są one jeszcze bardziej podatne na wszystkie chwyty marketingowe niż dorośli, a poza trudno im wytłumaczyć, że nie możesz sobie pozwolić na zakup tego, o co pociecha się prosi. Aby nie narażać dziecka na przykrości, a siebie na nerwy, zostaw brzdąca w domu pod czujnym okiem drugiego z rodziców lub innego krewnego.
Centrum handlowe
Choć może to zabrzmieć paradoksalnie, to właśnie centra handlowe są najlepszymi miejscami do robienia świątecznych zakupów. Mimo manipulacji zapachami, ozdobami i piosenkami, to właśnie tutaj zakupy zrobisz taniej niż w małym sklepie osiedlowym. Poza tym galerie handlowe oferują ci wiele różnych sklepów na jednej przestrzeni, co jest bardzo istotne w przypadku wyboru prezentu.