Jak zdjąć starą tapetę ze ściany?
Jak zdjąć starą tapetę ze ściany?
Jeśli zamierzasz odnowić pokój, którego ściany są wytapetowane, czeka cię podróż z przygodami. Usunięcie jednej warstwy tapety papierowej nie sprawi ci kłopotu, ale już kilka warstw starych tapet może być problemem. Trudne do zdjęcia ze ściany są także tapety winylowe i z włókna szklanego. Jak postępować w poszczególnych przypadkach, dowiesz się z tego artykułu.
Bardzo łatwo usunąć tapetę, używając specjalnego środka do usuwania tapet. Preparaty takie można stosować do wszystkich rodzajów tapet. Nanosi się je na powierzchnię wytapetowanej ściany za pomocą szczotki lub wałka. Płyn wsiąka w tapetę i osłabia działanie kleju, dzięki czemu zaczyna ona odchodzić od ściany.
Jeśli na ścianę położono dwie lub więcej warstw tapet papierowych (nowe kładziono, nie zdejmując poprzednich), postępuj podobnie, jak w przypadku tapet winylowych. Po zdjęciu wierzchniej warstwy pozostaną do usunięcia dwustronnie posmarowane klejem stare tapety, które trzeba starannie namoczyć. Najlepiej użyć wałka kolczastego i płynu do usuwania tapet.
Od czego zacząć?
Zanim przystąpisz do usuwania tapety, przygotuj odpowiednio pomieszczenie. Wynieś drobne przedmioty, a następnie przesuń meble na środek pokoju i zabezpiecz je folią malarską przed zabrudzeniem. Przykryć folią należy również podłogę. Listwy przypodłogowe zabezpiecz taśmą malarską. Ponieważ podczas usuwania tapet na ogół używa się wody, trzeba zabezpieczyć przed zamoczeniem włączniki światła i gniazda wtykowe. Usuń też ze ścian wszystkie haki i gwoździe.
W jaki sposób usunąć tapetę papierową?
Można spróbować usunąć tapetę na sucho. Używając szpachelki, podważamy tapetę i zeskrobujemy ze ściany. Jest to bardzo pracochłonne, tapeta może się rwać i odchodzić małymi kawałkami. Trzeba też uważać, aby nie uszkodzić szpachelką ściany, bo zostaną na niej brzydkie rysy. Aby ułatwić sobie pracę, należy zmiękczyć warstwę kleju. Wystarczy do tego czysta woda. Tapety przecieramy mokrą gąbką albo używamy spryskiwacza. Jeśli tapeta nadal nie odchodzi, należy ją zmoczyć dokładniej. Jeszcze skuteczniejsza będzie woda z dodatkiem octu (w proporcji 1:1). Po 20 minutach od namoczenia tapetę można usunąć za pomocą szpachelki albo specjalnego skrobaka. W najtrudniejszych przypadkach trzeba użyć specjalistycznych środków do usuwania tapet. Ponieważ są to preparaty chemiczne, w czasie pracy należy ściśle przestrzegać instrukcji podanej przez producenta.
Jak usuwamy tapety winylowe?
Usunięcie tapety winylowej wymaga trochę zachodu, ale nie jest bardzo trudne. Pracę dzielimy na dwa etapy. Najpierw trzeba zerwać wierzchnią, winylową warstwę tapety. Następnie przystępujemy do zdejmowania warstwy spodniej, papierowej, która dość solidnie trzyma się ściany. Posługując się nożykiem introligatorskim lub wałkiem kolczastym, nacinamy (nakłuwamy) tę warstwę, a następnie nasączamy płynem do zdejmowania tapet. Płyn dociera do spodu tapety i dzięki temu można ją po chwili zdjąć ze ściany. Nie należy zbyt gwałtownie odrywać tapety, żeby nie uszkodzić tynku. Do zdejmowania tapety można użyć szpachelki.
Dostępne są również specjalne urządzenia (rozklejacze parowe) do usuwania tapet za pomocą rozgrzanej pary. Można także posłużyć się sposobem domowym – na ścianie powiesić mokry koc, a następnie wyprasować go żelazkiem. Tapeta powinna bardzo łatwo odejść od ściany.
Tapety z włókna szklanego – na co uważać?
Najtrudniej usunąć tapety z włókna szklanego. Podczas zdejmowania schodzą razem z tynkiem. Dlatego trzeba je bardzo starannie namoczyć i zdejmować ostrożnie.
Prace końcowe
Po zdjęciu tapety na ogół niewielkie jej kawałki pozostają jeszcze na ścianie. Należy zwilżyć je wodą i zeskrobać szpachelką albo zetrzeć papierem ściernym. Następnie trzeba umyć ścianę twardą szczotką, nie dopuszczając jednak do silnego przemoczenia tynku. Po wyschnięciu ściany wypełniamy ewentualne ubytki masą szpachlową. Na zakończenie przecieramy suchą ścianę papierem ściernym i gruntujemy. Teraz można ją pomalować lub pokryć dowolnym materiałem.