Jak zwalczać kurzajki?
Jak zwalczać kurzajki?
Kurzajki mogą przytrafić się każdemu. Nie jest to problem miły ani estetyczny, dlatego gdy tylko widzi się pierwsze objawy, należy zacząć je zwalczać. Szybkość jest niezwykle istotna ze względu na to, że kurzajki mają tendencję do rozsiewania się po ciele. Pojawia się jedna, a następnie, przez niewłaściwą pielęgnację,z jednej robi się kilkanaście, często w różnych miejscach na ciele.
Czosnek
Służy do leczenia niemal wszystkiego, więc nic dziwnego, że można go stosować również na kurzajki. Ząbek czosnku można pokroić na drobne plasterki i przyłożyć do kurzajek, następnie nakłada się plaster albo szczelnie owija bandażem. Antybakteryjne właściwości czosnku zaczną działać na skórę i stopniowo zabiją kurzajkę. Jednak w przypadku takiej kuracji należy zachować systematyczność, ponieważ leczenie może trwać nawet dwa tygodnie. Sam opatrunek można zmieniać kilka razy dziennie, gdyż świeży czosnek ma więcej właściwości leczniczych niż wysuszony.
Leki z podwórka
Rosnących na podwórku, w ogródku lub przed blokiem, roślin często się nie docenia, a to właśnie one mogą z powodzeniem wyleczyć kurzajki. Najlepiej nadaje się do tego mlecz oraz jaskółcze ziele, zwane również glistnikiem. Mleczy na wiosnę jest pod dostatkiem, a ich mleczko szybko leczy zmiany skórne, podobnie działa glistnik. Ma ciemnopomarańczową barwę i poza zdrowotnymi właściwościami ma również lekko trujące. Z tego powodu trzeba postępować z nim ostrożnie, smarować jedynie kurzajki, a ręce umyć dokładnie z jego resztek zaraz po skończeniu zabiegu.
Odetnij powietrze
Do rozwoju kurzajki potrzebują słońca i powietrza. Pozbawienie ich jednego i drugiego sprawia, że zaczynają umierać. Niektóre miejsca na ciele nie są narażane na światło słoneczne, więc można łatwiej wyleczyć zmiany skórne, jednak palce to co innego. Z tego powodu krokiem do pozbycia się kurzajek jest zastosowanie taśmy tekstylnej lub lakieru do paznokci. Taśmą należy owinąć miejsce zarażone i trzymać je tak przez tydzień. Po tygodniu można taśmę odkleić, zetrzeć kurzajkę pumeksem i znów zakleić. Zabieg taki trzeba powtarzać przez miesiąc, aż do całkowitego wyleczenia. W przypadku lakieru do paznokci postępuje się podobnie. Bezbarwnym lakierem pokrywa się powierzchnię kurzajki, po tygodniu zmywa, ściera i nakłada nową warstwę. Oba sposoby wymagają czasu, lecz są skuteczne.
Witamina E
Jeżeli chodzi o urodę, którą kurzajki psują, witamina E znowu jest niezastąpiona. Sprzedaje się ją często w tabletkach, a dokładniej w niewielkich kapsułkach wypełnionych płynną substancją. Zamiast ją połykać, można zacząć stosować ją bezpośrednio na kurzajki. Należy przebić kapsułkę i natrzeć jej zawartością zmiany na skórze. Miejsce dobrze jest zakryć gazą albo owinąć bandażem. Nakładanie witaminy trzy razy dziennie przyśpieszy leczenie, jednak można robić to również tylko raz dziennie, choć na efekty będzie trzeba dłużej czekać. Bardzo ważne jest, żeby przy leczeniu kurzajek nie rozdrapywać ich, zwłaszcza do krwi, ponieważ właśnie to przenosi je na inne części ciała.