Których witamin potrzebuje młoda mama?

Których witamin potrzebuje młoda mama?
Ciąża oraz okres karmienia piersią to wyjątkowy czas dla kobiecego ciała. Musi ono podjąć wyzwanie i odżywić tworzące się nowe życie. Oznacza to, że zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy oraz minerały, które zapewnią zdrowie matce, a dziecku zagwarantują poprawny rozwój.
Witamina C
Prawidłowa ilość witaminy C jest niezbędna w każdym wieku. Zapewnia odporność, więc jest ważna również dla przyszłej mamy. Dla mającego się narodzić i nowo narodzonego dziecka jest istotna ze względu na pomoc w budowaniu kości oraz przyswajaniu żelaza, bez którego utrudnione jest wytwarzanie dużej ilości hemoglobiny. Witamina ta występuje w wielu produktach żywnościowych, więc można ją bez problemu dostarczać dziecku. Jest jej wiele w owocach cytrusowych, czerwonej papryce, cebuli, sałacie, więc wystarczy jadać je w czasie ciąży, aby witaminy nie brakowało.
Witamina B
Bardzo istotna dla matki i dziecka jest witamina B. Dzięki niej zwiększa się wchłanianie żelaza, lecz nie tylko. Stymuluje ona produkcję czerwonych ciałek krwi, dlatego jej braki powodują anemię. Dodatkowo pełni istotną rolę w podziale komórkowym na początku ciąży i jest odpowiedzialna za poprawny rozwój układu nerwowego. Duże ilości witaminy B znajdują się w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, a także wątróbce, którą należy od czasu do czasu włączać do jadłospisu.
Witamina D
Zarówno w czasie ciąży, jak i podczas karmienia piersią witamina D jest niezwykle cenna. Zapotrzebowanie na nią wzrasta niemal o 100%, ponieważ jest ona budulcem całego układu kostnego. Dzięki niemu dziecko rośnie i rozwija się prawidłowo, a kości są odpowiednio mocne. Można ją znaleźć w nabiale, grzybach, rybach morskich oraz owocach morza. Nie należy zapominać również, że witamina jest wytwarzana w organizmie w czasie przebywania wśród promieni słonecznych, więc poza dietą należy odbywać także regularne spacery.
Witamina E
Kolejną witaminą, której nie powinno zabraknąć, jest witamina E. Dzięki niej naczynia krwionośne są zabezpieczone i silnie. Dodatkowo jest to witamina, która opóźnia procesy starzenia się, pomagając zachować dłużej młodość nie tylko matce, ale i dziecku. Występuje w licznych orzechach, nasionach dyni i słonecznika oraz w tłustych rybach, które warto jeść przynajmniej 2 – 3 razy w tygodniu.
Kwas foliowy
Już od początku ciąży kwas foliowy ma wyjątkowo ważną rolę. Odpowiada za podział komórek, budowę układu nerwowego, prawidłowe wykształcenie się i działanie mózgu. W związku z tym nie może go zabraknąć. Bywa zalecany kobietom, które dopiero starają się o dziecko, a w ciąży powinien być stale uzupełniany. Duże ilości kwasu foliowego znajdują się w soi, szpinaku, soczewicy, ryżu oraz brukselce.